מנשה מקונן (צילום: שרון צור)

קבוצת צעירים עפולאים מהעדה האתיופית הקימו לאחרונה מסגרת פוליטית חדשה לקראת הבחירות המוניציפליות, העתידות להתקיים בסוף אוקטובר 2018. הקבוצה, המונה כ־15 צעירים, נקראת 'מנהיגות אחרת' ובכוונתה להתמודד ברשימה עצמאית על מקום במועצת העיר.

חברי הקבוצה מבהירים כי תנועתם היא על־מפלגתית ומצהירים באופן חד־משמעי כי אינם משתייכים לשום זרם פוליטי.

הקבוצה החדשה נועדה לדברי חבריה לתקן את הנעשה בעיר ולפעול למען רווחת הצעירים והאוכלוסייה החלשה. שניים ממנהיגי הקבוצה הם תושבי העיר סול וורקה (32), פעיל חברתי זה כשנתיים, ומנשה מקונן (38), אב לשניים ופעיל חברתי זה כשלוש שנים.

שניהם דואגים להדגיש כי הקבוצה אינה באה לייצג את בני הקהילה האתיופית בלבד, אלא להוות מוקד לפניות עבור כל תושבי העיר. "אנחנו הדור השני שנולד פה בארץ. אנחנו מייצגים את כולם ולא את העדה האתיופית בלבד. כוונתנו לבוא ולשרת את הקהילה החלשה, הצעירה והמבוגרת בעיר", אמר מקונן.

וורקה הוסיף: "אנחנו תנועת מנהיגות צעירה וחדשה, זה רעיון שלא היה לפני כן".

מקונן מספר כי קהילת בני העדה האתיופית בעפולה קיימת כבר כ־35 שנה ובהשוואה לערים אחרות, די נשארה מאחור. "יש צרכים מסוימים שהקהילה שלנו אינה מקבלת פה בעיר, ויש רצון לבוא ולעשות סדר, ליצור סביבת חיים נוחה יותר לקהילה ולאנשים החלשים בה", אמר מקונן. ואילו וורקה הרחיב: "אנחנו רוצים לשמש כתובת והכוונה מקצועית לכל נושא אפשרי. רוצים להוות מנהיגות למען הנוער והאוכלוסייה המבוגרת".

השניים טוענים כי יש להם תמיכה רחבה וכי לתחושתם, התושבים רוצים שינוי. "שנים מנסים להציג את הקהילה האתיופית כחלשה ומסכנה", אמר קונן, "רגילים שאנחנו שותקים ולא שואלים שאלות. למשל, בכנס חשיפה למניעת שימוש לרעה בסמים ובאלכוהול - שהתקיים בבית אשכול, במעמד ראש העיר ובני העדה - דאגנו להשמיע את קולנו, אבל לא קיבלנו תשובות".

וורקה מציין כי דור שלם של צעירים בא לכנס כדי להשתתף ולשאול שאלות ענייניות ולגיטימיות, כמו על הסיבות להזנחה בשכונות. "יש פה בעיה עירונית כללית, לאו דווקא רק בקרב קהילת בני העדה האתיופית. אחת הטענות בכנס הופנתה לעובדה שבעצם מהגשר של בית החולים והלאה - העיר לא קיימת, כאילו היא חלק נפרד מעפולה", אמר וורקה.

איפה זה בא לידי ביטוי?

וורקה: "וה ניכר בגַנים הירודים, במדרכות ובכבישים. מתפארים פה כשעושים איזה דבר וחצי, אבל בפועל, לדור ההמשך בעיר אין שום מענה לשעות הפעילות אחר הצהריים - ואחר כך מתלוננים שהנוער מידרדר. לצערי, ראש העירייה נמנע מלענות בכנס על רוב השאלות, מה שגרם למבוכה, עד שהוא פשוט החליט לקום וללכת".

מקונן הוסיף כי הם לא נגד אף אחד באופן אישי, אלא רק רוצים לטפל בבעיות באופן ענייני ובשיתוף פעולה. "יש מאחורינו הרבה צעירים ואנשים שמברכים על היוזמה שלנו", אמר, "אני רק מקווה שבאמת נצליח ושיהיה בסדר".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "לערב הסברה למניעת שימוש בסמים ובאלכוהול, שנערך בבית אשכול לבני העדה האתיופית ביוזמת עיריית עפולה והמרכזים הקהילתיים, בהשתתפות מאות מבני העדה האתיופית ונכבדיה, הגיעו גם גורמים פוליטיים מועטים, שניסו לנצל את האירוע לעשיית הון פוליטי על גבם של בני העדה. למרות הניסיון הכושל, שנדחה בשאט־נפש בידי משתתפי הכנס, גילה ראש העיר שהוזמן לברך אורך־רוח והשיב להם על שאלותיהם, שכלל לא היו קשורות לערב ההסברה".