לימור רגב. רוצה לשנות (צילום: שרון צור)

יו"ר ועד מקומי מושב נהלל, לימור רגב, הכריזה בסוף השבוע שעבר על התמודדותה לראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל. רגב בת ה־53 תנסה להיבחר על חשבון ראש המועצה המכהן אייל בצר, שמכהן כבר שלוש קדנציות רצופות - ולהפוך לאישה הראשונה שתעמוד בראש המועצה. 

הכרזתה יצרה גלים אדירים ברחבי העמק. זו הייתה עבור רבים הפתעה גדולה. "אני מובילה ומעורבת כבר שנים ארוכות בעשייה ציבורית. תמיד בער בי לשנות דברים ולקחת אחריות על הקהילה, הסובבים אותי, המקום בו אני חיה", הסבירה רגב מדוע החליטה להתמודד, "כל אבן אפשר להפוך ואני מאמינה כי בעמק יש לנו אין ספור נושאים כאלו שראוי להפוך".

לדברי רגב אין עוד מקום כמו העמק, שבו יש עוצמות אדירות של אנשים חזקים עם היסטוריה מפוארת. "אני חיה יום יום את השיחות עם תושבי האזור ויודעת כי משהו מתפספס לנו בין הידיים. אין פה קטסטרופה. אין פה אסונות לשמחתנו. אבל מחמיצים הזדמנויות", הסבירה מה הניע אותה להתמודד, "כבר מעל שנה שאני נפגשת עם רבים מאנשי העמק ונוכחתי לדעת שהתחושות שלי הם גם שלהם. יותר מדי אנשים מרגישים שאסור להמשיך להיות מנומנמים. עלינו להעיר את הכח האדיר שיש במועצה שלנו ולשנות פה דברים. ההתמודדות שלי באה כדי לשנות מציאות".

מילים טובות על בצר

רגב בת 53, נשואה ליהונתן, דור שלישי בעמק יזרעאל, אמא לנדב, סטודנט לתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית ולשירה סטודנטית לרפואה באוניברסיטת תל אביב. היא נולדה וגדלה בקיבוץ מגן שבנגב המערבי להורים חקלאיים ממייסדי הקיבוץ. את העשייה הציבורית שלה התחילה כמדריכה בשומר הצעיר ובשנת שרות בירושלים. היא שירתה בנח"ל במסלול בנות משקים לפיקוד. היא בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת ת"א, תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת חיפה, לימודי ניהול עסקי בכיר באוניברסיטת ת"א.

לאורך השנים ניהלה פרויקטים רבים בגבעת חביבה, ב'שותפות 2000', בעמותת 'צו מניעה' ובעמותת 'סלע'. בשנת 2014 קם הועד המקומי בנהלל והיא נבחרה לכהן בו. לאחר כשנה נבחרה על ידי הוועד לעמוד בראשו. מאז, קרוב לארבע שנים היא מכהנת כיו"ר ועד מקומי נהלל.

יש לנו שני מועמדים מנהלל. האם זה לא טעם לפגם?

"מבחינתי זהו צירוף מקרים ששנינו גרים בנהלל. ראש המועצה הבא צריך להיבחר על סמך כישוריו, ניסיונו וחזונו ללא קשר למקום מגוריו".

להערכתך העובדה ששניכם מנהלל לא תפצל את היישוב?

"אני מאמינה ששנינו נשמור על קמפיין מכבד והגון. גם הצהרתי על כך בפני אייל. נהלל הוא היום כפר מאוחד, חזק ומפרגן. הוא ידע לעמוד באתגר הזה".

דיברת עם אייל בצר על המועמדות שלך?

"את אייל אני מכירה שנים ארוכות וטרם ההודעה על ההתמודדות פגשתי אותו כדי להודיע לו על כוונתי להתמודד. אני משוכנעת כי נישאר ביחסי חברות. יש בי רק מילים טובות לומר על אייל, אך לאחר שלוש קדנציות אני מאמינה שזו העת להכניס ללשכת ראש המועצה רוח חדשה ורעננה".

אחד המאפיינים של ראש מועצת עמק יזרעאל שהוא נולד וגדל בעמק. את לא.

"לא נולדתי בעמק, אך פה קבעתי את ביתי. נולדתי בקיבוץ ואני גרה במושב, אין בי זהות מגזרית. אני רואה בעצמי שליחה של כלל הדעות, הרצונות וסגנונות החיים שיש לנו בעמק. הצלחתי לעשות זאת בכל מקום אליו הגעתי, יצרתי אווירת עבודה פוריה ואיכותית שהובילה להישגים למגוון רחב של קהלים".

רגב. זוכה לתמיכה (צילום: שרון צור)

רוצים מנהיגות חדשה

בבחירות הקרובות ראש המועצה בצר יסיים 12 שנות כהונה והוא כבר הכריז כי יתמודד לכהונה רביעית. האם תושבי העמק חושבים שיש מקום לשינוי? רגב טוענת שכן. "האתגרים של העמק היום שונים מאוד מאלו של לפני 12 שנה. אנחנו חיים במציאות שמשתנה במהירות לנגד עינינו.

"אני לא כאן כדי לחלק ציונים אני באה כדי להתמודד עם האתגרים שבדרך. אני בטוחה שקודמיי ובטח אייל בצר, עשו הכל למען העמק", הבהירה רגב. "תפקיד ראש המועצה הוא להיות קשוב לתושבים, לזהות את האיומים, לייצר הזדמנויות ולהיאבק יום יום על איכות החיים של תושביו. העתיד צופה לנו מאבקים אדירים. נדרשת נחישות ולכידות של כלל תושבי העמק כדי להתמודד עם איומים אלו. בראש האיומים עומד שדה התעופה. מבחינתי, הקמתו תהיה סוף לעמק שאנו מכירים. אם אבחר לא אאפשר לו לקום כאן".

אילו אתגרים את רואה לנגד עינייך שדורשים טיפול מיידי של ראש מועצה?

"יש לי רשימה ארוכה של נושאים הדורשים טיפול והתייחסות מיידית. בראש ובראשונה חינוך. נדרש חזון מחודש ותוכנית אב לחינוך אשר תיבנה בשיתוף התושבים".

יש לך תכניות רבות, אך למעשה אין לך ניסיון בניהול רשות מקומית?

"יש לי ניסיון רב במגזר השלישי, שזה הכי דומה במהותו למגזר הציבורי. כשניהלתי עמותת היו לי תמיד ממשקים עם רשויות מקומיות. יש לי בקיאות בניהול בצד המעשי והן במימד האקדמי".

אילו תגובות את מקבלת מאז ההכרזה?

"השיחות מגיעות מכל קצוות העמק. ידעתי כי יש כמיהה למנהיגות חדשה ולמנהיגות מסוג אחר וזו גם הסיבה שהביאה אותי להתמודדות. אלו שמתקשרים או פוגשים או משאירים הודעה מחזקים בי את האמונה שאני יכולה לנצח. העת בשלה לכך, האתגרים דורשים זאת ועכשיו אני גם יודעת שהציבור רוצה בכך".

האם היותך אישה לא מהווה אתגר מיוחד?

"עצם היותי אישה אינו אמור לשנות דבר. אלה שחושבים שהיותי אישה היא מגבלה מעולם לא עניינו אותי. אני מאמינה שנשים יכולות להנהיג בדיוק כמו גברים. לא יותר ובטח לא פחות. השיקולים צריכים להיות עניינים ובעידן בו נשים מנהיגות חלק משמעותי מהעולם אין סיבה שזה יהפוך לנושא במערכת הבחירות".

רגב. מאמינה שתנצח (צילום: שרון צור)

נחישות עם חיוך

בפני רגב עומד עכשיו מסע ארוך ולא פשוט על מנת לשכנע את תושבי העמק לשנות את הקיים ולבחור בה לראשות המועצה. לדרך הזו היא יוצאת בתחושה שיש לה סיכויים טובים לשכנע את הציבור לבחור בה. "לא הייתי מתמודדת אם לא הייתי מאמינה שאנצח. אחרי שנים ארוכות של עשייה מגוונת אני בשלה להנהיג את המועצה", אמרה בביטחון, "יש בי נחישות וכושר ניהול מוכח. אנו חייבים לבחור כיוון ודרך ואני יודעת שיש בי את הכלים והיכולת לבחור בדרך הנכונה.

"במהלך החודשים הקרובים אנסה להגיע לכל פינה ברחבי המועצה. אקיים כנסים ומפגשים אישיים, אפרט בהרחבה על תוכניותיי, אענה לכל שאלה ואציג חזון ברור בכל הנושאים המרכזיים שמעסיקים את תושבי המועצה. אני יודעת שרבים אינם מכירים אותי וזהו אתגר עצום. תמיד האמנתי בעבודה קשה וכך אעשה גם במערכת הבחירות.

"אצליח לשכנע רק אם אציב תכנית ברורה, חזון ודרך, אמירה ערכית שמתמודדת עם כל אתגר. אציג את תפיסות עולמי בכל תחומי החיים, את הדרך בה אני אנהל את המועצה, את היכולת שלי לעשות את זה בנחישות עם חיוך. את ההבנה כי קהילה חזקה ומגובשת אי אפשר לשבור. כי רק אנחנו נקבע איך יהיו החיים שלנו בעמק יזרעאל".

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר התייחס למועמדותה של רגב ואמר: "זו מדינה דמוקרטית. כל אחד יכול להעמיד את עצמו לבחירה. הציבור הנבון של העמק יחליט במי לבחור".