עודד הלפרין. "אנהיג מדיניות של דלת פתוחה" (צילום: שרון צור)

כבר בגיל 29, ארבע שנים בלבד אחרי שנכנס לפוליטיקה, עודד הלפרין רוצה להיות ראש המועצה הבא של כפר תבור, אחד היישובים המבוקשים כיום בגליל. הלפרין הוא סגנו (לא בשכר) של ראש המועצה יוסי דולה, ובימים אלה החל את קמפיין הבחירות שלו תחת הסיסמה 'עבר, הווה, עתיד'. הוא מסתער בכל הכוח על מערכת הבחירות כדי להיבחר - ולרגע לא מתרגש מהניסיון להדביק לו כל מיני סטיגמות כמו 'צעיר מדי', 'חסר ניסיון' או 'עושה־דברו של דולה'. שופע ביטחון עצמי וכריזמה, הלפרין בטוח שתושבי היישוב בן ה־117 שנה יתמכו בו, כי לדעתו הוא הראוי והמתאים ביותר להיכנס לנעליו הגדולות של דולה.

"כפר תבור חשובה ליוסי דולה. הוא תומך בי רק בגלל היכולות שלי", מבהיר הלפרין בראיון ראשון. "הוא יודע מה טוב ליישוב ומהם האתגרים שלו, ולכן הוא חושב שאני האדם המתאים לקחת את כפר תבור קדימה".  

"אני אחד שיודע לבצע דברים"

האיש שרוצה להיות ראש המועצה הבא נולד בכפר תבור למאיה ולערן, רופאים במקצועם - בן־זקונים אחרי אחות גדולה, שגם היא רופאה, ואח שעובד במכון 'מור'. הוא למד בבית הספר היסודי ביישוב ובתיכון 'כדורי'. בנעוריו היה פעיל בתנועת נוער, שיחק כדורגל בהפועל גליל תחתון ובצבא שירת ביחידת 'דובדבן'. יש לו תואר ראשון במינהל עסקים, תואר במדיניות ציבורית והוא בוגר קורס דירקטורים. לפני מספר שנים היה מנהל קהילה ביישוב עדי שבעמק יזרעאל, וכיום הוא מנכ"ל עמותת הבוגרים של 'דובדבן'.

לפני כמה שנים היגר למרכז והתעסק ביזמות, אך מהר מאוד הבין שיותר נכון לו לחזור הביתה, לגליל. לקראת בחירות 2013 הקים עם קבוצת צעירים את סיעת 'צעירי מסחה', שבאופן מפתיע זכתה בשלושה מושבים במועצה מתוך תשעה. ההצלחה הפוליטית הזאת סללה את דרכו למשרת סגן ראש המועצה ולתפקיד יו"ר הנהלת המתנ"ס (שתי המשרות ללא שכר).

במהלך שנות כהונתו כסגן נחשף לעשייה הציבורית, למורכבות שבה, לאתגרים שהיא מזמנת וכמובן לכל התהליכים המשמעותיים בפיתוח ובקידום יישוב. פרישתו של דולה יצרה עבורו הזדמנות פוליטית בלתי־חוזרת להפוך כבר בגיל כה צעיר לראש המועצה - ואת ההזדמנות הזאת הוא לא מוכן לפספס.

"התאהבתי בעשייה הציבורית", הוא מסביר למה בוער בו לעמוד בראש המועצה. "לפני יותר מארבע שנים באתי ממקום מוגדר מאוד של עזרה לצעירים, לנוער ולסטודנטים. ברגע שנכנסתי פנימה נפתח לי עולם גדול של עשייה. מה שמניע אותי זו העשייה עבור כפר תבור, מתוך אהבה למקום. גדלתי בבית שהשיח בו היה של אחריות חברתית. תמיד רציתי להשפיע על מה שקורה סביבי, ובטח על המקום שגדלתי בו. לכן מי שרוצה לשנות צריך להיכנס לפוליטיקה".

אתה רק בן 29, ועדיין חסר ניסיון בתחום המוניציפלי. למה שיבחרו בך?

"אני בן 29 ואי־אפשר להתווכח עם זה - ויחסית לגילי כבר יש לי רזומה. אני צעיר עם אופק ואני מעיד על עצמי כאינטליגנט, אחד שיודע לבצע דברים, להזיז דברים. יש לי יכולות. המועצה זקוקה לדם צעיר, זה הזמן של הצעירים לקחת את המושכות. מעבר לכך, תראה מה קורה בעולם. הרבה צעירים נבחרו לכהן כראשי מדינות. מיכה גולדמן נבחר לראש המועצה כאן בגיל צעיר ממני וכיהן בתפקיד 18 שנה. לא הגיל הוא העניין, אלא היכולות שלי. בחמש השנים האחרונות העשייה במועצה היתה מרכז החיים שלי. אני יכול להפוך את כפר תבור מיישוב קטן ליישוב גדול ומתפתח".

"לא מתבייש שהיה לי מורה מצוין"

בתפקידו כסגן, מספר הלפרין, היה שותף מלא לעשייה יחד עם חבריו לסיעת 'צעירי מסחה', בצמוד לראש המועצה: "חיברתי את הסטודנטים לקהילה, דאגתי לאוכלוסייה הוותיקה, עשיתי מהפכה בתחום הנוער, פעילות רבה במתנ"ס וכמובן הייתי שותף לכל תהליכי התכנון", הוא מבהיר.

איך הציבור מגיב להתמודדות שלך על הראשות?

"אני מקבל תגובות טובות, וברור לי שיש כאלה ששואלים על הגיל שלי. באופי שלי אני בחור צנוע. אני לא מתרברב שעשיתי ככה וככה. יש לי כבר ניסיון בעולם המוניציפלי, כי אני חי אותו מבוקר עד ערב כבר מעל ארבע שנים".

ראש המועצה דולה הצהיר כי הוא תומך במועמדותו של הלפרין. הצהרה זו, לצד ההיכרות עם הדומיננטיות של דולה, העלתה בקרב מתנגדיהם טענה ולפיה דולה מעוניין שהלפרין ייבחר כדי שהוא עצמו יוכל, לכאורה, להמשיך למשוך בחוטים בנעשה במועצה גם אחרי שכבר לא יהיה בה.  

"כשיוסי נבחר לראשונה, הייתי בן שלוש", אומר הלפרין. "אני מעריך אותו וגאה בזה שהיה לי מודל כזה ללמוד ממנו. אני לא צריך להתבייש שהיה לי מורה מצוין. לקחתי ממנו הרבה דברים, אבל אני בזכות עצמי. לא אתבייש להתייעץ איתו אם יהיו אתגרים שידרשו זאת, אבל אני בא עם אג'נדה משלי.

"לעצם העניין, הטענה הזאת היא שטויות במיץ עגבניות", הוא מוסיף. "אני לא צריך גלגלי עזר. ברור לי שאני נכנס לנעליים גדולות, אבל אני מוכן לזה. יוסי דולה הוא לא הנושא במערכת הבחירות. העידן שלו תם. עכשיו מתחיל עידן חדש".

עשוי להיווצר מצב שדולה יפרוש בקרוב ואתה כבר תמונה לראש מועצה? זה סוג של מהלך שיעזור לך להיבחר.

"אין דבר כזה. אני יודע דבר אחד: כל עוד המצב הבריאותי יאפשר ליוסי לעבוד - הוא יעבוד. הוא עובד במלוא המרץ ואני מאחל לו לסיים את הקדנציה".

הלפרין. "המועצה זקוקה לדם צעיר" (צילום: שרון צור)

"מערכת בחירות נקייה ומכבדת"

קשה להעריך כיום את סיכוייו של הלפרין להיבחר. כרגע הוא נמצא בשלב של הצגת עמדותיו ותוכניותיו לעתיד. "אני רוצה לעודד יזמות, לעודד עסקים קטנים להביא לכאן הייטק, לפתח את אזור התעשייה הישן ולהקים אזור תעשייה חדש, המשותף לשיבלי ולגליל תחתון - וכמובן לשדרג את החינוך", אמר הלפרין, "אשים דגש על השקעה בבית הספר היסודי 'רבין' והפיכתו לבית ספר טכנולוגי, שיכשיר את התלמידים לעולם המחר. מובן שאפעל גם למתג את כפר תבור כפנינה תיירותית לאור ההיסטוריה של המקום, להקים עוד שכונה, לשפר את נושא הבריאות ואת התשתיות התחבורתיות. יש הרבה מה לעשות. יש גם צורך לאחד את הכפר, וכמובן לשמר את החקלאות. אני מציג עתיד מבטיח לכפר תבור".

מה דעתך על המתמודדים הנוספים?

"אני מסתכל על עצמי. אני יודע מה אני רוצה ומה התוכניות שלי. אני לא מסתכל על המתמודדים האחרים. יש לי רק מסר להעביר להם - שאני מקווה שישמרו על מערכת בחירות נקייה ומכבדת. לא מעניינים אותי לכלוכים והשמצות. הרי יש לנו כפר לחיות בו אחרי הבחירות".

אם תיבחר, איזה ראש מועצה אתה מתכוון להיות?

"ראש מועצה של כולם בדגש על שקיפות, שיתוף הציבור ושיתוף פעולה עם ועדי הורים. אנהיג מדיניות של דלת פתוחה וקו ישיר דרך ערוצי המדיה השונים, בדגש על שירותים מקוונים".