ניצן פלג משדמות דבורה, אריאל בוקר משדה אילן ובועז מועלם מארבל הכריזו על התמודדותם בבחירות הקרובות על ראשות המועצה האזורית גליל תחתון בסוף אוקטובר 2018. לפני כחודש וחצי הצהיר ראש המועצה הנוכחי, מוטי דותן, על פרישה מהחיים הפוליטיים בתום שלוש קדנציות מלאות. דותן אף הוסיף שאין בכוונתו להתערב בבחירות הקרובות, או לתמוך במועמד זה או אחר.

ניצן פלג (צילום: גלעד וולפין)

ניצן פלג (41) משדמות דבורה,
יו"ר הוועד המקומי ובעל מרכזי רכיבה טיפולית על סוסים

בן למשפחה ותיקה מהיישוב המנהלת חברת תיירות, מכהן כיו"ר הוועד המקומי בשש השנים האחרונות, ובין היתר פעיל במאבק לשיפור כבישים באזור, כמו 65 ו־767. הוא הבעלים של מרכזי רכיבה טיפולית על סוסים בשדמות דבורה ובקיבוץ לביא.

"אחרי שזכיתי להוביל את הוועד המקומי, נפתח לי צוהר לעולם מרתק של פעילות ציבורית לטובת התושבים", מספר פלג השבוע, ומציין שאם ייבחר - בכוונתו להקים במועצה מחלקה מיוחדת, שתעבוד עם ועדי היישובים בתחומים הקשורים לצרכי הקהילה.

 "יחד נבנה תוכנית עבודה לכל יישוב", הוא מוסיף, "תוך הקצאת משאבים שקופה ומסודרת, לפי מפתח חלוקה מוסכם". פלג מתכוון גם להמשיך ולטפל בבעית הכבישים המשובשים ובמאות העסקים הקטנים הנמצאים ביישובי המועצה.

 "נבנה תוכנית ארוכת־טווח לפיתוח הגליל התחתון, על בסיס נקודות החוזק שבו", הוא מסביר, "שתמתג אותו מחדש ותהווה אבן שואבת ליזמים ולתקציבים ממשרדי הממשלה ומגופים ציבוריים. נוסף על כך, נבנה פורום מסודר בשיתוף אנשי מקצוע ייעודיים, שיסייעו בקונפליקטים רגישים כמו שימור מול פיתוח, או מגזר חקלאי מול הרחבות מוניציפליות, תוך חתירה לפיתוח יישובים השומרים על צביונם ונהנים מאיכות חיים והרמוניה".

אריאל בוקר (צילום: אלבום פרטי) 

אריאל בוקר (45) משדה אילן,
חקלאי בעל רפת ולול, ויועץ לפרויקט 'מחיר למשתכן'

נוסף על היותו חקלאי בעל משק של פרות חלב ותרנגולות מטילות, פיתח בוקר קריירה גם בתחום ניהול פרויקטים וייעוץ כלכלי בתחבורה, בדיור, בחקלאות ובהגנת הסביבה. בשנים 2014-2010 כיהן כיו"ר הוועד המקומי בשדה אילן, וכיום הוא יועץ למטה פרויקט 'מחיר למשתכן' ברחבי הארץ עבור משרדי השיכון והאוצר.

"בעיניי יש שני מקומות חשובים בארץ", מסביר בוקר את החלטתו לרוץ לראשות המועצה, "ירושלים - בירת ישראל, והגליל התחתון - הבית שלי. לאחר יותר משני עשורים שאני מעורב במישור הלאומי, הגיע הזמן לעשות לביתי. בגליל התחתון גרים אנשים נפלאים, מלח הארץ - חקלאים, אנשי חינוך ורוח, אמנים ויוצרים, דתיים וחילונים, חברי מושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים, ותיקים וחדשים".

עוד הוסיף בוקר: "הדבר הנכון עכשיו הוא להביא רוח חדשה ורעננה, שתשים את הגליל התחתון בראש סדר העדיפויות הלאומי - כיאה למקום שמהווה את שער הכניסה לצפון בכלל ולגליל בפרט. הגיע הזמן לצמצם פערים בתחומי התחבורה והתשתיות ביישובים, במוסדות הציבור ובהתחדשות הכפרית. יש לזכור שאנחנו מועצה חקלאית, וכחקלאי אני מבין את צרכי החקלאים והמשקים המשפחתיים, לצד פיתוח מיזמים תיירותיים. כולנו מתגעגעים לימים שבהם היתה בגליל התחתון קהילה אחת של מגוון יישובים, ואני רוצה לחזור לימים האלה ולפתח את המתנ"ס האזורי בגבעת אבני, שיהווה עוגן מרכזי לתרבות ולספורט עבור כל תושבי המועצה".

בועז מועלם (צילום: שלומי מזור)

בועז מועלם (56) מארבל,
חבר מועצה ושותף בהרכב בית הדין של לשכת סוכני הביטוח הארצית

מול 120 תומכים הכריז מועלם במוצאי השבת שעברה, בבית העם במושב ארבל, על כוונתו להתמודד על ראשות המועצה. בין השאר אמר: "יחד נשדרג את הגליל התחתון בכל התחומים. לגליל התחתון דרוש ראש מועצה עם ניסיון, ולא ראש מועצה לניסיון. נפגשתי עם מאות תושבי האזור ואני מכיר היטב את האתגרים ואת המועצה. ראש המועצה צריך חזון, כזה שרואה לטווח רחוק, ויכולת למַנות אנשים חזקים שיעמדו לצדו כדי להתמודד עם האתגרים הרבים כבר מהיום הראשון בתפקיד".

מועלם, בעל תואר ראשון במדעי החברה, עוסק כעצמאי בתחום הפיננסי וביזמות והיה ראש הוועד בארבל. בשנת 2010 הקים את ארגון התיירות הכפרית בישראל ועמד בראשו עד 2013. כיום הוא חבר בהרכב בית הדין הארצי של לשכת סוכני הביטוח בישראל.

לדברי מועלם, יש לו תוכנית לחזק את יישובי המועצה באמצעות הכפלת תקציב הוועדים המקומיים. "הם יקבלו שני מיליון שקל בשנה", הוא אומר, "תוך מיפוי ותכנון מפורט של היעדים בכל יישוב - ואשים את פיתוח התשתיות וחזות היישובים בראש סדר העדיפויות. כמו כן, נשקיע בהחייאת הכלכלה של הגליל התחתון באמצעות מנועי צמיחה, כמו מכללה טכנולוגית בתחומי המועצה, אזורי תעשייה משותפים עם רשויות שכנות ועידוד משמעותי של תיירות באזור. נוסף על כך, אשתף פעולה עם ראשי רשויות שכנות במאבק על הטבות מס לתושבינו, ועל שדרוג תשתיות התחבורה באזור".