נורית אמיר (צילום: שרון צור)

 במתחם השוק החדש בעפולה פועל מקום בילוי חדש בשם שוקרקס, אשר יכלול תוכן קרקסי מקורי. היוזמת היא נורית אמיר (22), אמנית קרקס ממושב היוגב בעמק יזרעאל. "המתחם יהווה בית ליצירה קרקסית ישראלית מקורית", היא אומרת. "המקום מיועד לאמני קרקס בארץ בכלל ובצפון בפרט, שאין להם מקום להתאמן. כך גם יוכלו אנשים מהאזור להיחשף לתרבות הקרקס".

החיבור של אמיר לתחום החל בגיל שש, כשהיא הגיעה לראשונה לבית הספר לקרקס בכפר יהושע. "זה בית הספר הראשון בתחום, שקם בארץ, ועד הגיוס למדתי שם", אומרת אמיר. "הגעתי לכפר יהושע מתוך רצון תמים של ילדה לצאת קצת מהבית, להיות פעילה ולמצוא תעסוקה שתתאים לי".

אבל אמיר נדלקה מיד על התחום. "זה תפס אותי, פשוט התאהבתי. אחרי 20 דקות במקום, אמא הבינה שהיא יכולה לעזוב אותי. כשהיא חזרה אחרי שעתיים היא מצאה ילדה מאושרת. זה ממש פתח לי עולמות שלמים. בגיל 15 כבר התחלתי להפיק אירועים וימי הולדת".

הקרקסות עזרה לה גם לעבור ללא ייסורים רבים מדי את גיל ההתבגרות. "גם אם לא קיבלו אותי בבית הספר, ידעתי שבקרקס תמיד יקבלו אותי, ושם תמיד יכולתי להוציא את כל מה שישב עלי מבית הספר ומהבית".

מתמחה בקרקס אווירי. אמיר (צילום: שרון צור)

אחרי השחרור מהצבא אמיר החלה לעבוד בקרקסות כעצמאית. "אני מתעסקת, מלמדת ועובדת רק בזה. ניסיתי למלצר ועוד דברים, אבל זה לא כיף ולא מספק. אני לא מעוניינת לעשות משהו אחר מקרקס", היא אומרת.

אמיר עוסקת בקרקס מודרני, שהתפתח מהקרקס הקלאסי, ונחשב כיום למיושן. "הקרקס המודרני זו אומנות שמכילה בתוכה את הכל, כמו ריקוד, תיאטרון וליצנות", היא אומרת. "אפשר לתת הופעה קרקסית גם באולם או במועדון תל־אביבי. הקרקס המודרני זה המקום של האומן לעשות את מה שהוא רוצה על הבמה, להעביר את המסר שלו, ולא רק לשעשע את הקהל עם אותם תרגילים שעושים בקרקס הקלאסי מאות שנים. תוכן קרקסי מתאים לכל אירוע, לא רק ליום הולדת אלא גם למסיבות רווקות".

אמיר מתמחה בקרקס אווירי ובטיפוס על חבלים, אבל היא גם עושה ג'אגלינג ואקרובטיקה על הקרקע. בימים אלה היא גם לומדת תיאטרון פיזי וליצנות, והיא עוסקת גם בעיצוב תלבושות ואיפור מקצועי.

מאז שהשתחררה מהצבא, מחפשת אמיר מקום להתאמן בו ולהופיע, אך ללא הצלחה. בעקבות זאת החליטה לקחת יוזמה. "אם אף אחד לא נותן לי את המקום להתאמן ולהופיע, אני אפתח אחד בשביל כולם", אומרת אמיר. "לאומני קרקס מקצועיים, מעל גיל 18, יש רק מקום אחד בארץ, שבו ניתן להתאמן. המקום שלי בא לתת מענה לאנשים שמחפשים להתאמן ובנוסף זה יהיה מקום, שבו נחשוף את הקרקסות לקהל. יש פה המון אומנים מוכשרים שאף אחד לא יודע על קיומם".

לדברי אמיר, המקום גם יארח הופעות אומן פעם בחודש.

אפשר להתפרנס מקרקס בארץ?

"אם אתה מספיק טוב, אז כן. יש רק כמה מאות אומנים מקצועיים בארץ בתחום. אין לנו איגוד או גוף שעומד מאחורינו. המימון בא בעיקר דרך מכרזים של 'מפעל הפיס לאומנות ותרבות ברחוב' וישנה גם את 'חברת ראש חוצות', שעושה כל מיני פסטיבלי ערים, שמשמשים במה די טובה. המדינה לא כל כך תומכת בנו".