אופיר שיק (צילום: שרון צור)

מנכ"ל ארגון 'לב בגליל', אופיר שיק מקיבוץ בית רימון, מציג נתונים לפיהם ישנו שינוי מגמה דמוגרפי בגליל. לדבריו הפעם האחרונה שהיה רוב יהודי בגליל היתה בסוף שנות ה-70.

''בשנת 1983 היו 49.8% יהודים, ב 2008 44.2% ובסיומה של שנת 2017 אחוז היהודים ירד מתחת לקו ה 43%. בשלושים השנים האחרונות הפער בין היהודים לשאר האוכלוסיות בצפון גדל בכל שנה בשתי עשיריות האחוז בממוצע לטובת שאר האוכלוסיות", הסביר שיק, "מגמת התרחבות הפער אמנם עדיין קיימת, אך לראשונה מסתמנת האטה משמעותית ובחלק מהמקומות בצפון אף נרשם מאזן הגירה חיובי של יהודים".

לדברי שיר בין 2016 ל 2017 הפער גדל רק ב 0.09%, כלומר פחות מעשירית האחוז. לשיק יש הסבר. "הילודה לא כל כך משתנה בשנים האחרונות לכן זה קשור כנראה למשהו שבכל זאת מתחיל פה. קצת פחות משפחות עוזבות. הצינים אומרים שמי שיכל כבר עזב ונשארו חסרי היכולת. אני חושב שנשארים דווקא כי מתחילה אמונה למרות מטען האכזבות רב השנים", סיפר שיק.

עוד הסביר מנכ"ל ארגון 'לב בגליל' כי יש גם משפחות חדשות שמתחילות להגיע ולהתעניין. "בקיץ האחרון התיישבו בנצרת עילית 38 משפחות חדשות, בוגרי טכניון קונים בתים בגליל המערבי, התכנית הלאומית עם כל המגרעות שלה יצרה כבר למעלה מ-200 משרות חדשות, ואם נשכיל להאריך את התוכנית הלאומית נתחיל סוף סוף לראות את אחוז היהודים עולה ואת הפער מצטמצם'', סיכם באופטימיות והוסיף: "אסור לממשלה לעצור. הפוך. היא מוכרחה להבין כי תכנית הצפון היתה רק ההתחלה וכעת עליה להאריך ולהעמיק את התכנית".