עמיחי שיקלי (צילום: תומר בן אבי)

למעלה מארבעים אלף ישראלים צעדו במסע ה-70 שיצא משני קצוות הארץ ולקחו חלק במקטעים השונים כשכל אחד מהם היה בעל תוכן הנוגע לאזור בו הוא עבר. ממפגש עם גיבורי קרבות דרך הוקרה לאנשים פורצי דרך בתחומים שונים בהיסטוריה של המדינה ועד לציון מאורעות היסטוריים שקרו באותו אזור.

אל עשרות אלפי הצועדים התווספו השבוע  אלפים רבים, עד לעלייה לירושלים. .  

"מסע ה-70" הוא יוזמה חברתית יוצאת דופן לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל. את פרויקט יזמו והובילו עמיחי שיקלי ראש מכינת תבור בנצרת עילית ואליסף פרץ, בנה של מרים פרץ כלת פרס ישראל  שחלמו על יוזמה ייחודית שמטרתה לציין בצורה שמחה, מאחדת ויוצאת דופן את יום עצמאותה ה-70 של המדינה.

המסע התקיים כמסע שליחים המוני שיצא לפני כחודש במקביל מתל חי ומאילת וכלל הוקרה למורשת, התרבות וההיסטוריה של מדינת ישראל מהקמתה. המסע ארך שבעה שבועות והשתתפו בו עשרות ארגונים חברתיים וחינוכיים, יחידות בצה"ל, מכינות קדם צבאיות, גיבורי מלחמה ואלפי אזרחים ואזרחיות.

כל יום במסע הובל על-ידי ארגון חברתי אחר או מכינה קדם צבאית אשר נושאים את הדגל ובתום המקטע מעבירים אותו למובילי היום הבא. שני המסעות, הצפוני והדרומי התחברו ביום שני השבוע בקסטל משם העפילו לירושלים כגוף אחד.

בירושלים, ננעל המסע באירוע חגיגי בבריכת הסולטן בהשתתפות ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, מייסדי המסע עמיחי שיקלי ואליסף פרץ והופעותיהם של רמי קליינשטיין, יובל דיין ועידן עמדי. האירוע עמד בסימן הצדעה לשומרי החומות – שוטרי ושוטרות מג"ב שנפלו בהגנה על הבית ובהשתתפות  בני המשפחות השכולות.

צועדים בשבילי ישראל כל הדרך לירושלים (צילום: מקסים שריבקוב)

בשבוע האחרון למסע צעדו הצועדים במקביל "המסע הצפוני" ו"המסע הדרומי" עד ללטרון שם התמקדו בקרבות מלחמת העצמאות באזור, מקטע בהובלת סיירת מטכ"ל, וביום שני מקטע לאנדרטת מגילת האש בהשתתפות השרה איילת שקד ומשרד המשפטים שצעדו עם מאות משתתפים יחד עם ניצול שואה שסיפר את סיפורו.

עמיחי שיקלי סיכם: "זה היה מסע שכולו אהבה לארץ ,לאנשיה, נופיה גיבוריה. מסע עצמאות עם תוכן ומשמעות".