עדן ביסמוט. בעמק מעריכים את המילואימניקים (צילום: אלבום פרטי)

במסגרת חודש ההוקרה למשרתי מערך המילואים, שבמהלך השנה עוזבים את עיסוקיהם ובני משפחותיהם כדי להגן על המדינה, נמצא כי סמ"ר עדן ביסמוט (26) הוא שיאן ימי המילואים באזור. ביסמוט, חובש קרבי בחטיבה 226, רשם בשנת 2017 כ־30 ימי שירות.

בימים אלה עושה ביסמוט, תושב קיבוץ יזרעאל המתגורר כעת בעפולה, מכינה קדם אקדמאית. בתום המכינה הוא מתכנן להירשם לתואר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה יחד עם ייעוץ ארגוני. כרגע הוא עובד בעבודות מזדמנות תוך כדי הלימודים.

את שירותו הצבאי החל בנובמבר 2010 בחיל הצנחנים. הוא עבר הכשרת חובשים ושירת כחובש קרבי ולוחם במשך שלוש שנות השירות הסדיר. "גדלתי עם הרצון לעשות שירות משמעותי בצבא וכן להיות לוחם, אבל השירות הסדיר לא היה קל בכלל", הוא אומר, "הייתי בטוח שהמילואים יהיו אותו הדבר, בראש קשוח ודיסטנס, אבל מסתבר שטעיתי. כשנה וחצי לאחר השחרור ביקשו שאבוא לעשות מילואים. הגעתי לגדוד 70/56 וזה היה שונה לגמרי. יש זמן לצחוקים וזמן ל'תכל'ס'. אנשים יודעים לעשות את השינוי ולהתאים את עצמם למצב".

ביסמוט, אשר גדודו נמצא באזור הצפון שם הם מתאמנים ויוצאים לתרגילים, מספר שהחברה והמשפחה מנסים לקבל את העובדה שהוא נעדר מפעם לפעם ויוצא למילואים. "זה אמנם מבאס אותם ולפעמים גם קצת מפחיד כשזה קשור להקפצות ולנהלי חירום, אבל הם מבינים שזה המצב ומקבלים את זה".

גם בלימודים ובעבודה מגלים כלפיו התחשבות, לפחות במרבית הזמן. "לרוב הם מקבלים ומבינים את זה", הוא מציין, "אני לא יודע איך זה באזורים אחרים, אבל באזור הזה מאוד מעריכים את זה שאנשים עושים מילואים. מקבלים מלגות ותמלוגים".

ביסמוט מודה שהזימון למילואים לעתים מגיע בזמן לא נוח, אבל הוא עושה זאת באהבה ובשמחה. "היחידה אצלנו מאוד מגובשת ונחמד לבוא ולצאת מהשגרה. יש גם הרבה חבר'ה מבוגרים יותר שעוזבים משפחות ועבודות. לראות אותם הולכים במהלך היום בחום או בלילה בתנאים שהם לא תנאים ומתאמנים כמו מקצוענים, זה נותן הרגשה שאתה חלק ממשהו שהוא גדול ממך וזה הופך לחוויה".

לכל אלה ששוקלים אם לתרום למדינה במסגרת המילואים או לחלופין מנסים להתחמק, אומר ביסמוט: "כמו שאמרתי חשבתי שזה ירגיש לי כמו שירות סדיר, אבל כשהגעתי היתה לי הפתעה. היחס הוא שונה והמטרות הן אחרות וזה הצבא האמיתי. כמובן שיש את עניין התרומה למדינה שנמצאת כל הזמן באיום ובמלחמה ואני מאוד מעריך אנשים שבאים ותורמים, לא חשוב איך".