מנהלת בית הספר אביבה סבג (צילום: חורחה נובומינסקי)

תוכנית הלימודים של עמותת תל"י (תגבור לימודי יהדות) נכנסה השנה לראשונה לחטיבת הביניים החדשה ביקנעם עילית. מדובר בתוכנית הכוללת שעתיים שבועיות ומושתתת על לימוד הערכים והמסורת הישראלית ושמה לעצמה למטרה לקדם את החינוך היהודי-ציוני במערכת החינוך הממלכתית בישראל ברוח פלורליסטית.

התוכנית, שפועלת בכל בתי הספר היסודיים ביקנעם עילית, נכנסה כאמור השנה גם לחטיבת הביניים, במסגרתה לומדים כ־640 תלמידי שכבות ז'-ח'.

מנהלת בית ספר, אביבה סבג, מסבירה את ההחלטה לשלב את התוכנית בבית הספר, ושוללת כל קשר לניסיון הדתה. "אנחנו חיים במדינה הזאת ואנחנו יהודים, לכן יש רצון לקחת את המסורת הזו וללמד אותה בצורה פלורליסטית", היא אומרת, "אין פה שום קשר לעניין הדתיות. אם התלמידים לומדים תל"י זה לא אומר שהם צריכים לנהוג כך או אחרת".

לאה בן חמו היא רכזת תל"י בבית הספר ואחראית על מערכי השיעור יחד עם אסנת אלדר, מעמותת תל"י. "אנחנו יושבות ובונות יחידות הוראה המתאימות לדרישות משרד החינוך", היא מפרטת, "מדובר ביחידות מאוד מגוונות - מטקסטים של שירים, נאומים של בן גוריון ורבין. התלמידים נחשפים לטקסטים חשובים ואין פה שום עניין של הדתה. הכל נעשה בצורה חברתית. יש פה ערך מוסף שהתלמידים נחשפים אליו ובסוף השנה יש עבודה כיתתית".

צוות ההנהלה וההוראה בבית הספר לקח חלק גם בקורס השתלמות מטעם העמותה. "פנינו לתל"י וביקשנו שגם צוות המורות יעברו את ההכשרה הזו", מספרת סבג, "יש לנו פה 17 מורות וצוות הנהלה שנפגשים אחת לשבועיים ועוברים כחמש שעות השתלמות של למידה מאוד אינטנסיבית". 

ומה התלמידים חושבים על זה? "הילדים מאוד אוהבים את זה", אומרת המנהלת, "אני באמת חושבת שהדור ההצעיר קצת מתרחק לפעמים מהמסורת, מהמורשת ומהחיבור לארץ ישראל היפה. ושוב, לא מדובר בעניין הדתי. פה אנחנו מחברים אותם, מטקסטים על בן גוריון ועד פרק מהמקורות והשירה העברית".

ובן חמו מוסיפה: "התלמידים בכיתת מופ"ת אמרו לי 'אנחנו לא חושבים שזה השיעור הכי חשוב, אבל זה השיעור הכי מעניין'. באותו רגע אמרתי 'אני את שלי עשיתי'. יש פה משהו באמת מעניין שמפתח את החשיבה והדיון הקבוצתי".

איתן שיקלי (60), מנכ"ל עמותת תל"י, נזכר כיצד היא החלה את דרכה לפני 41 שנה. "קבוצה של יהודים אמריקאיים הגיעו לארץ ורצו לתת לילדיהם מה שהיה להם בארצות הברית", הוא אומר, "הם הבינו שמה שהם רוצים לא קיים בארץ והחליטו להקים בעצמם מערכת חינוכית. זה התחיל מ־15 בתי ספר שהיו 'שפני ניסיון', וכיום המערכת כוללת 110 בתי ספר ו־220 גנים ברחבי הארץ, וחטיבת הביניים החדשה שהיא ה'פיילוט' שלנו".

שיקלי מסביר שמטרת העמותה היא להנכיח בחינוך הממלכתי את לימודי הציונות והיהדות. "שילד שגדל בחינוך הישראלי לא רק יגיד שהוא ישראלי, אלא שהוא יגיד - ואני מצטט את הבן שלי - 'יהודי, ישראלי'. המשמעות של המילה יהודי מתחברת לדתיות, אבל הכוונה שלנו היא לפייס את היהודי החילוני עם המורשת היהודית והרוחנית שלו. אנחנו באים לקיים דו שיח, לא באים עם מחשבה מסוימת, זה המסר".