חפציבה עאמר. "מחלקה מדהימה" | צילום: שרון צור

הילדה שנולדה לפני 20 שנה ביחידת הפוריות בבית החולים העמק, חפציבה עמאר מקרית שמונה, חזרה למקום שאחראי על הבאתה לעולם כדי להתנדב בו.

עמאר היא אחת מרביעיית אחים שנולדו לאחר הליך של הפריה חוץ גופית,שביצע ד"ר יואל גיסלביץ' וצוות היחידה לליקויי פריון במרכז רפואי העמק. כאשר נתבקשה לבחור מקום להתנדב בו במסגרת השירות הלאומי, היא התעקשה להתנדב ביחידת הפוריות בעמק. "התחלתי כבר לפני שנתיים את ההתנדבות בעפולה. בשנה השנייה הייתי צריכה לחפש מקום חדש וחברה שלי שמתנדבת פה המליצה לי על בית חולים העמק. כשאמא שלי שמעה שאני רוצה לבוא לפה היא אמרה לי 'אם את כבר הולכת לבית חולים, תנסי להתקבל למחלקת פוריות'", סיפרה עמאר כיצד התגלגלה למחלקה שהעניקה לה את חייה.

עמאר אומרת כי לאחר שהסבירה להם את הרקע איתו היא מגיעה ואת ייחודיות הדבר, במחלקה הסכימו לקבלה. "בדרך כלל מקבלים בנות שירות לשנתיים ולא לשנה אחת, אבל בגל הסיפור האישי שלי הם נתנו לי להיות פה".

20 שנה אחרי היא מרגישה שסגרה מעגל כאשר היא מתנדבת באותו המקום שבו אמה הביאה לעולם ארבעה ילדים בהפריה חוץ גופית. "אמא שלי תמיד דיברה על ההפריה ודאגה לא להסתיר מאיתנו כלום. זה לא ילד אחד ואי אפשר להתעלם מכך שמדובר בארבעה ביחד, אז תמיד היינו חשופים לכך שבאנו מטיפולי הפריה. אם היינו באים לבדיקה מסוימת בבית החולים, היא תמיד היתה גוררת אותנו להגיד להם שלום. אבל אף פעם לא יצא לי להיכנס לתוך היחידה ולראות איך הדברים עובדים, אז שמחתי שיצא לי ההזדמנות הזו".

עמאר מרוצה מאוד מהשירות. "המחלקה פה מדהימה וזה כיף כי זה לא מטופל שבא והולך, אלא מטופלות שבאות לפה לרוב באופן יומיומי ואת נקשרת אליהן, את רוצה שהן ייקלטו ושיהיה להן הכי טוב שאפשר".

לדבריה, העובדה שהם ארבעה אחים בני 20 תמיד ריחפה באוויר, אבל אנשים היו מסתגלים לכך די מהר. "בהתחלה זה היה שוק, לא האמינו", ציינה, "אבל כשהכירו אותנו זה כבר הפך להיות משהו מובן מאליו".

הקשר בין האחים הוא חזק מאוד, כיאה לרביעייה. "אנחנו שני בנים ושתי בנות והקשר בינינו טוב מאוד. אנחנו יוצאים יחד ויש לנו חברים משותפים. אנחנו מבלים הרבה ביחד".