איציק סיבוני (38) מבית שאן מתנדב כבר כארבעה חודשים בארגון 'ידידים' - ארגון המספק עזרה ראשונה לא רפואית ללא כל עלות, בדרכים ובבתים בשלל תחומים, בהם התנעת הרכב, סיוע בהחלפת גלגל, פתיחת רכב שננעל ועוד. הארגון, הפועל בהתנדבות מלאה, מספק עזרה לזולת 24 שעות ביממה, בכל ימות השבוע, למעט שבתות וחגים. השבוע הוא חילץ במסגרת ההתנדבות משפחה מרחובות שנתקעה בנחל חרוד.

ההתנדבות אינה זרה לסיבוני, מנהל תפעול בחברה בעיסוקו, שמתנדב גם במד"א כ־13 שנים. "ההתנדבות עושה לי טוב על הלב, זה נותן לי סיפוק רב. בעבר עבדתי ב'יד שרה' כרכז מתנדבים, ומשם התחלתי עם כל הנתינה וההתנדבות. זה באמת ממלא אותי ומרגיש לי כמו שליחות. גם באמצע הלילה כשיש מקרים חריגים אני יוצא ועוזר אם זה במד"א ואם זה בארגון 'ידידים'", הוא אומר.

איציק סיבוני. זוכה לסיפוק רב | צילום: שרון צור

מאז שהצטרף לארגון, אין ספק שהחילוץ הכי מאתגר שבו נתקל התרחש בשבוע שעבר, כאשר משפחה חרדית מרחובות טעתה בדרך ונקלעה לבריכת דגים באזור נחל חרוד. רכב המשפחה נכבה ולא היה ניתן להתניע אותו. פה סיבוני נכנס לתמונה וסייע בתושייה רבה. "קיבלנו קריאה בשעה 19:15 כשעוד היה אור יום, על בני משפחה שנמצאים באזור נחל חרוד. הם לא ידעו להגיד בדיוק היכן הם נמצאים וניסו לשלוח לנו כתובת מיקום בווייז, אבל הכתובת לא היתה נכונה", מספר סיבוני, "נכנסתי לשטח ובמשך 40 דקות סרקתי את כל נחל חרוד פעמיים הלוך ושוב".

ככל שנקפו הדקות והשמש שקעה, איתור המשפחה נעשה קשה יותר. "לבסוף הצלחתי לזהות אותם בתוך בריכת דגים, שהיתה ריקה, עם אוטו תקוע. הגעתי לשם עם בקבוקי מים, נתתי לילדים לשתות ובדקתי אם מישהו מהם צריך טיפול במסגרת הכשרתי במד"א".

לאחר שסיים לטפל בבני המשפחה, עבר סיבוני לטפל בבעיית הרכב. "גררתי אותם מחוץ לשטח והתנעתי להם את הרכב עם כבלים".

סיבוני הזהיר את המשפחה שלא בטוח שהרכב ישרוד את הנסיעה לרחובות, אבל כשהם הגיעו לרחובות בשלום ובבטחה, סיבוני קיבל טלפון מהמשפחה שהודתה לו מאוד. "הוא אמר לי 'צדיק, בזכותך הגעתי בשלום ואפילו הספקתי להתפלל ולהגיע לשיעור'. זה חימם לי מאוד את הלב וזה מה שנותן לי גם כוח להמשיך".

יהודה פרקש, אבי המשפחה, סיפר על החילוץ המיוחד מהזווית שלו. "נתקענו בשום מקום על שולי בריכת גידול הדגים מול הסחנה. הרכב החל 'להיחנק' ונכבה", מספר פרקש ואומר כי הטלפון הראשון שעשה היה לארגון 'ידידים', "התקשרתי לכמה מוסכניקים וכולם אמרו לי שיש צורך בגרר. התקשרתי לרב שלי וסיפרתי לו מה קרה, והוא אמר שהכל יסתדר. אחרי דקה קיבלתי טלפון מאיציק. זה באמת היה נס כי היינו בחושך, ולהצליח להדריך אותו בשטח להגיע אלינו לא היה פשוט".

פרקש אומר שהנס מבחינתו לא היה רק החילוץ, אלא גם העובדה שסיבוני לבסוף הצליח להתניע לו את הרכב, למרות שהתקלה נראתה חמורה מאוד והצריכה גרר. "הוא אמר לי 'בוא ננסה עם כבלים' והרכב באמת התניע ולא נכבה. הגעתי לרחובות ואמרתי לו 'תדע לך שבזכותך אני לומד עכשיו עוד שעה'. הסוף המתוק של הסיפור הוא שמאז הרכב נוסע, לא נכבה ואין שום בעיה. אני שמח שהיו לי שליחים טובים".

פרקש מברך על יוזמת ארגון ידידים. "זה ארגון גדול ומבורך. אני אישית לא נעזרתי בו הרבה, אבל אני מכיר כאלה שכן. זה לא רק החסד שהם עושים, אלא העובדה שהכל בכיף ובמאור פנים".