יותר מעשר שנים אחרי הקמתה של שכונת 'רובע יזרעאל' בעפולה, ייבנה בה בית כנסת ראשון. על כך סוכם לאחרונה בפגישה בין נציגי המתפללים בשכונה לראש העיר אבי אלקבץ ומהנדס העירייה ישראל קנטור.

מבנה בית הכנסת  | הדמיה: איל נחמיאס אדריכלים ומתכנני ערים

ב'רובע יזרעאל' פועלים כיום שני בתי כנסת, שנמצאים במבנים יבילים קטנים וצפופים. מאז אכלוס השכונה עלתה דרישה להקים בה בית כנסת מרכזי שיוכל להכיל מתפללים רבים, בעיקר בתקופות החגים ובשמחות, כדוגמת בר־מצווה. אך למרות הפניות מצד המתפללים לעירייה, הנושא לא קודם. יש לציין כי כיום מונה הרובע כ־6,800 נפש.

לאחרונה נפגשו, כאמור, ראש העיר אלקבץ ומהנדס העירייה קנטור עם מתפללי בית הכנסת 'אהבת ישראל' (בית הכנסת שנמצא בחלק התחתון של השכונה) ובישרו להם כי העירייה הקצתה שטח של כ־1,000 מ"ר להקמת מבנה קבע חדש. עלות הפרויקט מוערכת בכשני מיליון שקלים.

משרד 'איל נחמיאס אדריכלים ומתכנני ערים' תכנן את בית הכנסת, שעיצובו ייחודי ומרשים. המבנה אמור לבלוט בשטח השכונה ולהשרות אווירה של מקום חשוב וקדוש.

מהנדס העירייה קנטור מסר כי בבית הכנסת החדש יהיו כ־200 מקומות ישיבה. הוא יכלול אולם מרכזי ואולם משני, שיהיה אפשר לחבר ביניהם בחגים ובאירועים וליצור חלל מרכזי גדול. כמו כן יכלול המתחם עזרת נשים מורחבת וגינה ציבורית.

האולם המרכזי | הדמיה: איל נחמיאס אדריכלים ומתכנני ערים

חבר ועד בית הכנסת ושליח הציבור אלעד אלישע מרוצה: "אחרי הרבה שנים שהרובע קיים הגיע הזמן שיקום בו בית כנסת ראוי", אמר אלישע, "מאז שהוקם הרובע וככל שחלפו השנים גדלה אוכלוסיית השכונה, מה שהוביל לכך שבמבנה הזמני הקיים אין כבר מספיק מקום לכל מי שרוצה להתפלל, בעיקר בחגים. נעשה ניסיון לקדם הקמת מבנה חדש תחת הנהלת העיר הקודמת, אבל זה לא צלח. לשמחתנו, אבי אלקבץ קידם במהירות את הנושא, ויש כבר תוכניות".

עבודות ההקמה של בית הכנסת צפויות להימשך כשנתיים, וההערכה היא כי הבנייה תתחיל לפני חג הפסח. המימון לפרויקט יגיע מכמה מקורות: עיריית עפולה, המשרד לשירותי דת, קופת בית הכנסת ותורמים. אלישע מסר כי אם יימצא תורם שיסכים לממן 25 אחוז מעלות הפרויקט, תינתן לו האפשרות לשנות את שם בית הכנסת לעילוי שמו של אחד מיקיריו.

ראש העיר אבי אלקבץ בפגישה עם מתפללי בית הכנסת | צילום: אחי תקשורת

"הגיע הזמן שגם ב'רובע יזרעאל' יהיה בית כנסת ראוי. זה יהיה בית הכנסת הספרדי המרכזי של הרובע", אמר ראש העיר אבי אלקבץ, "בתי הכנסת הקיימים שם עכשיו קטנים וצפופים, ולא מתאימים לצרכים של הרובע ההולך וגדל. אני שמח להיות איש בשורה בעניין, ומודה למהנדס העירייה ישראל קנטור שעשה עבודה נפלאה לקידום הפרויקט".