המקטע הצפוני של כביש 6  מיקנעם למחלף תל קשיש יפתח לתנועה ביום 14.11.18 - כך הוחלט אמש (שני) על ידי חברת כביש חוצה ישראל המנהלת את הפרויקט ונציגי משרד התחבורה והחשכ"ל.

מחלף תל קשיש. צילום: כביש חוצה ישראל

אורך המקטע החדש שייפתח לתנועה כ-5 ק"מ והוא כולל נסיעה במנהרת יקנעם (1.7 ק"מ) בעלת 3 נתיבים בכל כיוון, מעבר במחלף התלת-מפלסי של תל קשיש ונסיעה על גשר ויאדוקט באורך של כ-700 מטר לכיוון צפון מזרח.

המקטע הראשון הוא חלק מפרויקט רחב להארכת כביש 6 צפונה המורכב משני מקטעים וכולל סלילת 21 ק"מ של כביש מהיר, כריית שלוש מנהרות כפולות – יקנעם, רכסים ואיבטין, ובניית שני מחלפים מערכתיים.

עם פתיחת המקטע השני – ממחלף תל קשיש למחלף סומך – יושלם הפרויקט ותתאפשר נסיעה בכביש 6 לאורך של כ-188 ק"מ מבאר שבע ועד צומת סומך, ללא רמזורים. פתיחת המקטע השני צפויה ברבעון הראשון של שנת 2019.

חברת כביש חוצה ישראל היא זרוע ביצוע של הממשלה לניהול פרוייקט זה, המבוצע בהיקף של כ  - 2.5  מיליארד שקל. לחברה ניסיון בניהול וביצוע פרוייקטי תשתית תחבורה מורכבים ורחבים ובין היתר היא מנהלת את פרויקט הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת ,הקמתו של כביש 6 והארכתו צפונה ודרומה ועוד.

המקטע החדש יקנעם-תל קשיש מנוהל על ידי הזכיין חברת 6 חוצה צפון בע"מ, ומיום פתיחתו לתנועה הנסיעה בו תחויב בתשלום אגרה.

יודגש, כי מנויי כביש 6 בזיכיון דרך ארץ לא ייחשבו מנויים של חברת 6 חוצה צפון בע"מ, אלא אם יירשמו במיוחד ובאופן נפרד כמנויים לזיכיון זה.

דני שנבך, מנכ"ל כביש חוצה ישראל: "הכביש יפתח לתנועה, לפני המועד החוזי, כשהוא עומד בכל מבחני הבטיחות והאיכות הנדרשים. אנו ממשיכים במרץ את הקמת המקטע השני אשר יאפשר בקרוב הגעה עד לצומת סומך. שני המקטעים יחדיו יקצרו את זמני הנסיעה למרכז, יקלו את הפקקים וישפרו את איכות החיים של תושבי הצפון".

חוסאם בשארה, יו"ר דירקטוריון כביש חוצה ישראל: "חברת כביש חוצה ישראל ממשיכה ומפתחת את המיזם הלאומי לחיבור קצוות הארץ. ניסיונה הרב של החברה והתמחותה בפרויקטים זכיינים איפשרו לה לנהל את הפרויקט הנדון ביעילות תוך שהיא מקפידה על איכות ביצועית ובטיחותית, לרווחת משתמשי הדרך".