ולדימיר קריניצי (46) מנצרת עילית לא תיאר לעצמו מה אכילה תמימה של טונה תעולל לו. בשבוע שעבר חייו ניצלו לאחר שהגיע עם תסמינים קשים ובסכנת חיים למרפאת מכבי בעיר.

ולדימיר קריניצי עם הרופא והאחות שטיפלו בו (צילום: מכבי)

קרניצי, שלא ידע כי יש לו אלרגיה לטונה, התיישב לאכול ארוחת צהריים כשלפתע חש ברע. "זו היתה הרגשה קשה, אף פעם זה לא קרה לי לפני, היה קשה לי לנשום והרגשתי רע", הוא מתאר.

אשתו הבהילה אותו מיד למרפאה, שם דפקה בחוזקה על דלת האחיות כדי שיקבלו אותו במהירות. "חששנו שמשהו יקרה, רצינו לקבל טיפול", סיפרו השניים.

במהירה הבינה אחת האחיות כי מדובר במקרה חירום אחרי שהבחינה כי הוא מתקשה לנשום וכי פניו וצווארו האדימו בצורה קיצונית. כשתושאל על ידי הצוות הוא סיפר כי אכל טונה מקופסה, והופתע לגלות רגישות יתרה של אלרגיה חריפה.

צוות האחיות החל במהרה להעניק לו טיפול רפואי והזעיק את רופא המשפחה שנכח במקום. הוא קיבל עירוי לווריד, סטרואידים ואדרנלין להעלאת תפוקת הלב וזריקה שנוגדת אלרגיה כדי לייצב את מצבו. במקביל, הוזעקה למקום ניידת טיפול נמרץ שהגיע תוך זמן קצר והוא פונה במצב יציב לבית החולים האיטלקי הנמצא בסמוך למרפאה לצורך המשך טיפול. לאחר כמה בדיקות קבעו הרופאים כי הוא עבר שוק אלרגני, והודות לזיהוי המהיר ולטיפול הנכון שקיבל במרפאה מצבו התייצב וחייו יצאו מכלל סכנה. לאחר מכן הוא שוחרר לביתו והצטווה לנוח למשך כמה ימים עד אשר יוכל לחזור לשגרה.

רק לאחר שהתאושש קצת הוא התחיל להבין מה עבר עליו וקלט כי חייו היו נתונים בסכנה ממשית. לאחר כמה ימים הוא חזר למרפאת האחיות וביקש להודות לצוות הרפואי שהיה שם עבורו בזמן קריטי והעניק לו טיפול מסור ומציל חיים. "אני מודה על כך שזכיתי לקבל טיפול יעיל ומהיר. בבית החולים כבר הבנתי היטב שהייתי בסכנת חיים ממשית", אמר.

על וייסמן, מנהלת הסיעוד של מכבי בעיר, שמחה כי סייעו לו בזמן. "הצוות פעל מהר ובמקצועיות. ברגעים כאלה אנו נמדדים, להעניק לכל חולה טיפול רפואי ומקצועי בזמן אמת. שמחה שהיינו שם עבורו, ללא ספק הצילו את חייו", אמרה.