שישה חניכי מחזור ז' ממכינת חנתון סיימו לאחרונה קורס כבאות למתנדבים, וכעת הם מחכים לשיבוצם בתחנת הכבאות בנצרת עילית. קורס ההכשרה ארך כמה שבועות והסתכם ב־55 שעות לימוד והתנסות במיומנויות חילוץ וכיבוי מגוונות, והוא חלק ממעורבות חברתית של המכינה הקונסרבטיבית בחנתון (מכינה קדם צבאית). התוכנית הייחודית נחשבת לראשונה מסוגה בארץ, כיוון שהיא מתקיימת בשיתוף פעולה עם בני נוער ערביים ממכינת הרדוף בכפר ברוך. "למדנו על כל אביזרי הכיבוי בכבאית וגם על סוגי רכבי הכיבוי השונים, וכעת אנו צפויים להתנדב על בסיס שבועי בתחנת הכבאות של נצרת עילית ולהיות חלק מצוות כיבוי היוצא לקריאות חירום", אומרים החניכים.

ארבעה מתוך השישה שמתנדבים. תחושת גאווה | צילום: שרון צור

התרגשות גדולה

עופרי שחם, בת ה־18 ממעגן מיכאל, שהיתה הבת היחידה בקורס, נהנתה מאוד מהתכנים. "הקורס היה מאוד מעניין. זו התנדבות מאוד מיוחדת", היא מספרת, "לימדו אותנו כל מה שצריך כדי להיות חלק מצוות הכיבוי. אני כבר מחכה להגיע לתחנה ולהתחיל את ה'אקשן'".

על העובדה שהיתה החניכה היחידה בקורס היא אומרת: "בהתחלה לא הייתי אמורה לעשות אותו כי לא הסכימו לקבל בנות וממש נלחמתי להיות שם. הסברתי שאני מספיק גדולה כדי לדאוג לעצמי. לא הרגשתי שונה כבת יחידה, והתייחסו אליי כשווה בין שווים". על החשיבות שבהתנדבות היא אומרת: "הסיבה שבחרתי להגיע למכינת חנתון היא העובדה שיש פה בקשה להתנדב יותר ממכינות אחרות. אני מרגישה שכל החיים נתנו לי ותרמו לי ועכשיו הגיע תורי. זה משהו שגדלתי עליו. אני כבר מחכה לאירוע הראשון. יש קצת חששות, אבל הרבה התרגשות".

חניך נוסף שסיים את הקורס בהצלחה ומחכה בימים אלה לשיבוצו בתחנת הכיבוי הוא עידו מלך בן ה־19 משדה אליעזר שבגליל העליון. "סיום הקורס היה מאוד מרגש ואני מחכה כבר להתחיל את ההתנדבות", הוא אומר, "ההכשרה כללה גם לימודים עיוניים וגם לימודים מעשיים עם ציוד וחליפות מיגון. עשינו לנו הדמיות של אירועים ולמדנו איך לאתר אנשים בזמן שריפה כשאנחנו לובשים ציוד מלא עם מסיכות חמצן ובלונים על הגב. ברגע ששמעתי שיש לי אפשרות להשתתף בקורס, מאוד שמחתי על כך".

החניך מסביר מדוע חשוב עבורו להתנדב ולתרום לקהילה: "זו אחת הסיבות שבשבילן הגעתי למכינה. יש הרבה בעיות בחברה שלנו ואם אנשים יבינו שהם צריכים לתת קצת מעצמם במקום לחשוב רק על הצרכים שלהם, זה יכול מאוד לעזור ולפתח את החברה".

לקראת ההתנדבות הקרבה הוא אומר: "יש התרגשות גדולה ואני ממש מחכה כבר שישלחו אותנו לזירת אירוע כדי לראות איך אני אתפקד שם".

ערבות הדדית

המכינה הקונסרבטיבית בחנתון הוקמה בשנת 2012 על ידי הרב יואב אנדי, איתי קפסוטו וידידיה חזני - שלושתם אנשי חינוך וחברה - וחברי קיבוץ חנתון. המכינה היא חלק מקהילה שבונה מחדש את הקיבוץ שהיה כמעט נטוש בעשור האחרון וייחודית במרקם האנושי שבה - נערים ונערות מכל גווני וזרמי היהדות המגיעים מרקעים סוציו אקונומיים מגוונים, חניכים בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

מחכים כבר לאקשן | צילום: שרון צור

"המכינה שמה לעצמה למטרה להכשיר חבר'ה שיחושו את המילים מחויבות, אחריות וערבות הדדית באמצעות לימוד החניכים מאיפה אנחנו מגיעים, מה זה ציונות ומה זה יהדות", אומר ראש המכינה הרב יואב טנדי, "המכינה שלנו מורכבת מחבר'ה שהם גם דתיים וגם חילוניים, ילדים מבתים מוחלשים וכאלה עם צרכים מיוחדים, ואחת המטרות שלנו היא לעזור למכבי אש כי באזור שלנו אין הרבה תחנות ויש צורך שהחברה האזרחית תיקח חלק. דרך זה זכינו בשיתוף פעולה ובחלון משותף בין יהודים וערבים שיחד לוקחים אחריות על החברה שלהם".

לדברי ראש המכינה, יש סיפוק רב מכך שהמחזור הראשון של הקורס שולח שישה חניכים שיהוו היות חלק מצוות הכיבוי בתחנת נצרת עילית. "החבר'ה באמת השקיעו אז יש תחושת גאווה ושמחה וגם גאווה על כך שאנחנו חלק מהמרקם שבו אנחנו חיים. זה משהו שמאוד מספק אותם ואותנו. המכינה קיימת כבר שבע שנים ואנחנו מתנדבים בהמון מקומות בעמק ובאזור. זו שנה ראשונה שהתחלנו את עניין ההתנדבות בכבאות ואנחנו מאוד שמחים על כך כי אני חושב שזה הולך להיות משהו ארוך טווח". 

אמיר בניאס רמ"ד מבצעים נצרת עילית הוסיף: "מדובר בפרויקט שבא בראש ובראשונה לייצר שיוויון בין כולם. המתנדבים האלה הופכים לעזרה ללוחמי האש. הם גם השגרירים שלנו. מי שהדריך והוביל את התכנית הוא ויסאם גריפאת מבית זרזיר, לוחם ביחידת החילוץ שלנו".