אורית שכר, תושבת העמק בת 32, ילדה בביתה תינוק ללא רוח חיים. מדובר בלידה שנייה שלה, אחרי שהראשונה נעשתה בבית חולים.

בשבוע שעבר בשעות הלילה נתקפה שכר בצירי לידה והזעיקה את התומכת לידה שלה, איתה עבדה והתכוננה בחודשים האחרונים ללידה בבית. משהחל תהליך הלידה כל בני הבית היו שותפים לו. “כולנו התרכזנו בחדר שהכנו מבעוד מועד לכך, הכל היה מוכן כמו שצריך והרגשתי בסדר לאורך הלידה", סיפרה, "תומכת הלידה בדקה את הדופק בעזרת הדופלר והיה בסדר גמור. הלידה לקחה טיפה זמן, אבל לא היה שום דבר שהצביע על משהו חריג".

"אל תיקחו סיכונים, גם אם מדובר בחלום או ברצון" | אילוסטרציה: Shutterstock

כשיצא התינוק מבטן אמו, הבחינו האם ותומכת הלידה כי לא נשמע כל בכי, וצבעו של התינוק לא צבע רגיל. "הוא היה בצבע שונה ממה שראיתי בלידה הראשונה, לא אדמדם אלא בצבע סגול ומיד נלחצתי כשהבנתי שהוא לא בוכה. התומכת לידה בדקה אותו, הפכה אותו ואחרי כמה דקות הבנו שהוא בלי דופק. גם החייאה פה לא עזרה, הוא נולד ללא רוח חיים. הרגשתי שעולמי חרב עלי", שחזרה האם בעצב.

בבית החולים, אליו הגיעו האם והתינוק, נאלצו לקבוע את מותו. מבדיקה התברר כי הוא אכן נולד ללא רוח חיים.

כששכר גילתה שהיא בהיריון בפעם השנייה, החליטה שהפעם היא יולדת בלידה ביתית, עליה שמעה מחברה שעשתה זאת. "היה לי חלום ללדת בבית בסביבה הטבעית שלי", הסבירה את הצעד, "היה ברור לי מההתחלה שאני רוצה ללדת ככה, וחיפשתי תומכת לידה לצורך העניין וזה אחרי שעשיתי תחקיר. כל מי ששמע שאני הולכת ללדת בבית לא נשאר אדיש. פתאום כולם היו מומחים והאמת שדי הכעיס אותי שאנשים נדחפים לי לחיים ומעירים. בשלב כלשהו כבר הפסקתי לספר על הרצון ללדת בבית כדי לא לשמוע הערות. לא חשבתי שמשהו יכול לקרות כי הכל היה בסדר גמור בלידה הקודמת. התמקדתי בעיקר בטוב שיצא מזה ולא על הגרוע מכל. היום אני מבינה שטעיתי, שאולי היו יכולים להציל אותו בבית החולים אם היו מאבחנים ירידה בדופק או כל דבר אחר", אמרה בכאב גדול.

אחרי שבבית החולים נקבע מותו, היא נפרדה ממנו. "זה היה רגע קשה מאוד, אחד הרגעים הכי קשים בחיי", היא מתארת, "ביקשתי ממנו סליחה שקיבלתי את ההחלטה הזו וסיכנתי אותו. כולנו נפרדנו ממנו עוד בבית בטקס אינטימי. הוא נקבר עם עוד תינוקות שנולדו מתים. לא השתתפנו בקבורה, זה היה קשה מאוד. אני יכולה להגיד שהוא תמיד יהיה חלק מאיתנו, מהמשפחה שלנו. האמת שעדיין לא שחררתי סופית. אני עדיין בתהליך של פרידה".

בעקבות מה שעברה יש לשכר מסר להעביר: "אל תיקחו סיכונים, גם אם מדובר בחלום או ברצון. חיי אדם חשובים יותר. אין מפה דרך חזרה. הכל נשמע טוב ונכון עד שמשהו משתבש ודברים משתבשים".