עינב כהן מעפולה פתחה בימים אלו ביוזמה להוציא את הכלים החד־פעמיים מבתי הספר ולעבור במקום זה לשימוש בכלים רב־פעמיים ומתכלים.

כהן, נשואה ואם לשלוש בנות, היא דיאטנית קלינית במקצועה בבית חולים העמק. לדבריה, נחשפה לעניין רק לאחר שהגיעה להוציא את בתה מהצהרון בבית הספר, לקראת סוף השנה שעברה. "יום אחד הקדמתי וראיתי כיצד מוגשת ארוחת הצהריים של הילדים. הארוחה מגיעה בחמגשיות פלסטיק דקות מאוד. תקנות משרד הבריאות מורות על כך שהאוכל צריך להגיע מעל 65 מעלות, אז הוא כמובן הגיע חם מאוד. מרוב שהחמגשיות חמות הן נהיות דקות מאוד", היא מספרת, "כולנו יודעים שלא מחממים בפלסטיק. גם בבית אנחנו דואגים להעביר את האוכל לכלי זכוכית או לכלי חרסינה לפני החימום".

עינב כהן. להתחיל מבית ספר אחד | צילום: שרון צור

כהן מדגישה כי היא מאוד מעריכה את פרויקט ההזנה שנכנס השנה לבתי הספר, שבמסגרתו מקבלים התלמידים ארוחה חמה, אך אופן ההגשה אינו לטעמה. "הרעיון נהדר. התלמידים מקבלים תפריט מגוון שחתומה עליו דיאטנית כדי לראות שיש איזון בין המרכיבים וזה מקסים, אבל בכל מה שקשור להגשה הילדים פשוט אוכלים יום יום פלסטיק. ברגע שהפלסטיק חם, החומרים שלו עוברים לאוכל. מדובר פה על בריאות הילדים, כי כולנו יודעים מה הסכנות של הפלסטיק. זה רעל, וכשראיתי את זה התחלתי לפחד. מדובר פה גם על כמויות הזבל, שפשוט נערמות בשקיות ונזרקות לפח. החמגשיות לא עשויות מחומרים ממוחזרים".

האם המודאגת כבר פנתה בעניין לחבר המועצה עדיאל אילוז, מחזיק תיק איכות הסביבה בעירייה. אילוז קיבל את פנייתה של כהן בברכה וכבר בשבוע הקרוב אמורה להיערך בין השניים פגישה בנושא: "ראיתי שערים אחרות בארץ עשו מהפכות בעניין, אם זה דרך התארגנות של בתי הספר לקניית כלים רב־פעמיים שמתכלים והרבה פחות מזיקים גם לסביבה וגם לילדים, או ארגון של כיתה שמיועדת לכך עם כיורים ומדיח שאני מניחה שמבחינת תקציב זה יהיה קצת קשה לביצוע, אבל השינוי הזה מאוד מתבקש".

כהן מציינת כי אין ברצונה לחולל מהומה בעניין ובכוונתה לפעול אך ורק למען בטחון הילדים, לכן דאגה לפנות ישירות לראש המערכת. "החלטתי פשוט לקום ולפעול. הגעתי למסקנה שאם אני רוצה לעשות שינוי אז זה כנראה יהיה מלמעלה. אף פעם לא עוררתי איזושהי מהפכה כי אני חושבת שבמקום לסחוב איתי הורה ועוד הורה ושנתגבש לאיזו קבוצה קטנה, עדיף כבר לפנות לעירייה. אפשר לנסות אפילו דרך פיילוט; לקחת בית ספר אחד קודם ולראות איך זה יעבוד".

על הפגישה שצפויה להתקיים השבוע היא אומרת: "עדיאל ממש התעניין והיה אוזן קשבת. כבר לקחתי הצעות מחיר מחברה שמספקת כלים מתכלים מעמילן תירס והמחירים לא כאלה גבוהים. אני מקווה שהם יהיו איתי בעניין כי זה די מטריד. מדובר פה במשהו יומיומי שהילדים נחשפים אליו ולא באירוע חד־פעמי".

חבר המועצה עדיאל אילוז מסר בנושא: "מדובר במהלך עירוני מורכב שידרוש תיאום בין גורמים רבים, כולל מינהל החינוך ושירותי הבריאות, כדי לספק מענה בריא ובטוח לילדי העיר ללא פגיעה בכוח האדם ובצוות הפדגוגי שבצהרונים. מלבד הערך הסביבתי של המהלך יש להחלטה בעיקר ערך חינוכי: הילדים שלנו דואגים לעתיד העולם שאליו הם גדלים. זהו עוד נדבך ברתימת מערכת החינוך, הילדים ותושבי העיר לחינוך סביבתי, מתוך אמונה כי הילדים הם סוכני שינוי לקידום ערכי קיימות, שיתוף קהילה ובריאות. יש במערכת החינוך העירונית כמה בתי ספר ירוקים שבהם לומדים התלמידים על איכות הסביבה ועל אקולוגיה, ומובילים פרויקטים".