ביום שלישי האחרון התבשרו חברי ותושבי קיבוץ הסוללים כי ילד בן חמש, שהגיע להתפלל עם אביו בימי רביעי וחמישי בשבוע שעבר בבית הכנסת המקומי המשותף לקיבוץ ולהרחבה, אובחן כחולה בחצבת.

"נכון לעכשיו הכל בשליטה". בית הכנסת בהסוללים, צילום: ארכיון

בשל כך התבקשו כל המתפללים באותם הימים להגיע למרפאת הקיבוץ, ולוודא אם הם מחוסנים בפני המחלה או שעליהם לקבל חיסון בשתי פעימות בהקדם האפשרי.

לשכת הבריאות של נפת יזרעאל, באמצעות רופא הנפה ד"ר לואיס מתיו, שלחה מכתב לקיבוץ בעקבות הדיווח על הילד החולה ובו נכתב כי כל מי ששהה בבית הכנסת ב-7.12 וב-8.12 בשעות התפילה שצוינו, ואינם מחוסנים, צריכים לעשות זאת במרפאת הקיבוץ בהקדם.

ילדים מגיל שנה עד גיל שש אמורים להתחסן בתחנת טיפת חלב שבה הם מקבלים את שאר החיסונים.

אחות המרפאה בהסוללים, מירה קרמון, פרסמה אף היא מכתב לחברים באתר הקיבוץ ובו ציינה כי ישנו חשד לחצבת והוסיפה כי המחלה מדבקת רק מהשעה שבה חום הגוף של הנשא עולה. היא הוסיפה שבתקופת הדגירה אין סכנת הדבקה.

"הילד המודבק נבדק בביתו על מנת למנוע הדבקה, וקיבל הוראה שלא לצאת מהבית עד להבראתו. משפחות שלא חיסנו את ילדיהן - זה הזמן!", כתבה כרמון.

ככל הידוע מדובר בילד בן חמש, שאביו הוא בן משק שחזר בתשובה והפך לחסיד ברסלב. לפני מספר שנים שבה המשפחה עם חמשת ילדיה לקיבוץ, ועברה

להתגורר בבית הוריו של האב שהלכו לעולמם. האיש נוהג להגיע עם הילד לתפילות בבית הכנסת כמעט מדי יום.

חבר קיבוץ הסוללים סיפר למיינט קיבוץ כי לבית הכנסת מגיעים מדי יום כמניין וחצי של מתפללים, ובערבי שבת אף יותר מכך.

"אני עצמי עשיתי לנכדי ברית מילה במקום השוכן במרכז הקהילתי של הקיבוץ שהיה בעבר חדר אוכל. מי שיזם את בית הכנסת, אליו מגיעים תושבים וחברים מהקיבוץ ומההרחבה וגם מיישובים שכנים, הוא תושב הרחבה, שאחיו היה שר בממשלת ישראל מטעם ש"ס. בכל מקרה בקיבוץ אין פאניקה, מי שצריך הלך להיבדק ואולי להתחסן ובית הכנסת פתוח כרגיל".

החבר הוותיק יחיאל תמיר, 77, הוא גבאי בית הכנסת מאז היווסדו לפני כתשע שנים. "הילד, שעל פי המידע שקיבלנו נדבק בחצבת, מגיע אלינו כמעט מדי יום עם אביו. מבדיקה התברר שהאחים שלו מחוסנים, כמו גם ההורים, כך שלא נשקפת סכנה למשפחתו הקרובה", סיפר תמיר.

"אנחנו יודעים מי היה בבית הכנסת באותם ימים ובאותן שעות, כך שנכון לעכשיו הכל בשליטה ובטיפול. אני מאמין שהכל יהיה בסדר, ובעזרת השם לא יתגלו כאן מקרים נוספים".

הדס בזק תמיר, תושבת היישוב יעד ומנהלת הקהילה של הסוללים, מסרה בתגובה: "הבנתי שהיתה קצת פאניקה כי מישהו פרסם את המכתב של משרד הבריאות בפייסבוק, עוד לפני שאחות הקיבוץ הספיקה לשלוח מכתב לחברים.

"אנשים לא ידעו מה בדיוק קרה והאם נשקפת סכנה ולמי. ההודעה של האחות הרגיעה את הציבור, ולשמחתי היו הורים שילדיהם עדיין לא חוסנו והם הזדרזו לחסן אותם. הכל מתנהל כרגיל ולמעט המקרה הבודד לא ידוע לנו על נוספים".