בפעם הראשונה בשנים האחרונות יצאו בשבוע שעבר נערים מהיחידה לקידום נוער בנצרת עילית, ל'מסע לפולין', שלא דרך המשלחת העירונית, אלא דרך היחידה הצפונית של קידום הנוער ובעזרת האגף לחינוך בעירייה. משלחת העיר כללה ארבעה נערים ומדריכה ואת מנהלת ההשכלה ביחידה, טניה גולדין.

מחנה ההשמדה אושוויץ. תחנה משמעותית במסע | צילום ארכיון: ערן גרנות

במשך כחצי שנה עברו הנערים הכנה אינטנסיבית ומאתגרת למסע שכללה משמעת עצמית גבוהה, אחריות אישית, יכולת התבוננות פנימית וחיצונית, אמפתיה אל האחר וכמובן הרצון להבין וללמוד על זוועות השואה ולהיות שייך לחברה הישראלית. "זו היתה הכנה מאוד אינטנסיבית שכללה היבטים שונים על המסע. בתחילת המיונים היו תשעה נערים כאשר חמישה מהם נשרו מסיבות שונות וארבעה הגיעו לישורת האחרונה ונבחרו לצאת למסע המיוחד", מספרת מנהלת היחידה לקידום נוער מריה ברסקי.

לדברי צוות היחידה, הוצאת נערים למסע מורכב כזה היא חשובה מאוד מבחינתם. "היה לנו חשוב להוציא את הנערים הללו למסע הזה כדי שירגישו שייכים, שירגישו כמו כל בני הנוער שעוברים את המסע הזה - שהם לא שונים, שהם מסוגלים לעבור את המסע המיוחד, להוכיח לעצמם שהם מסוגלים לצאת לדרך בכל התחומים. זה היה תהליך משמעותי מאוד לכל הצדדים, גם להם וגם לצוות", מציינת ברסקי.

אחד מרגעי השיא במסע לפולין היה רגע קבלת המכתבים מהמשפחות ומהצוות. "זה רגע שאני לא אשכח בחיים, רגע שכולנו התפרקנו שם ובכינו. להיות במקום כזה ולקבל מכתבים אישיים שנכתבו לכל אחד אישית זה מפרק לגמרי. אני שמח שעברתי את זה. זה עשה לי משהו חזק", מספר אחד מהנערים.

המקומות בהם ביקרה המשלחת בפולין הם: גטו ורשה, בית הכנסת ורשה, בית העלמין בוורשה, יער פרטיזנים, קרקוב, מיידנק, זברטובסקה, גורה, אושוויץ, בירקנאו וקטוביץ.

לאור הצלחת המסע, הוחלט ביחידה לקידום נוער להמשיך במסורת ולהוציא נערים נוספים במשלחות הבאות. "התרגשנו לצאת למסע הזה, חיכינו לזה, ומי שלא עובר מסע כזה לא מבין על מה מדובר. יש שם רגעים לא פשוטים, ומראות לא קלים, אבל כל אחד חייב לעבור את זה ולקבל נקודת מבט על החיים", מסכמים הנערים את החוויה.