אחת התופעות והקשות בקרב האוכלוסייה המבוגרת היא הבדידות המובילה לדיכאון. כאן נכנס לתמונה המדור לאזרח הוותיק באגף לשירותים חברתיים בעיריית מגדל העמק, ששם לו למטרה להפחית את תחושת הבדידות בקרב האוכלוסייה המבוגרת באמצעות תוכניות ומיזמים רבים. אחד המיזמים הללו הוא 'מחזירים אהבה', שבמסגרתו מתקיימים ביקורי בית אצל ותיקי העיר המרותקים לביתם, והשבוע התקיים הסבב השביעי שלו.

ברטה ויזגן. מחמם את הלב (צילום: דוברות עיריית מגדל העמק)

פעם בחודשיים יוצאת משלחת בראשותו של ראש העיר, סגניו, מנהל האגף לשירותים חברתיים מומי בן סימון, מנהלת המדור לאזרחים ותיקים ברכה בן סדון וצוות העו"ס מאגף הרווחה. במסגרת הביקורים שנערכו בימים האחרונים, הגיעה המשלחת אל ברטה ויזגן. לביקור הצטרף אחמד פאלח, יו"ר סניף העמקים של ארגון גמלאי צה"ל, שהעניק לה תעודה מטעם הארגון. במגדל העמק חיים כיום כ־700 אזרחים ותיקים בודדים, שברטה ויזגן היא אחת מהם.

ויזגן נולדה בשנת 1943 בתוניס ועלתה לארץ בשנת 1949 עם הוריה ושלושת אחיה. אחות נוספת נולדה בארץ. היא ומשפחתה התמקמו בשער עלייה ובשנת 1951 הגיעו למגדל העמק. הם היו בין המשפחות הראשונות ביישוב. ברטה התחנכה בביה"ס שלום עליכם, לאחר מכן למדה בביה"ס רוגוזין והיתה בקן של השומר הצעיר.

בגיל 18 קיבלה צו גיוס. אביה התנגד נחרצות, אבל היא לא נשמעה לו והיתה החיילת הראשונה של מגדל העמק. היא שירתה בנח"ל, ובמהלך שירותה השתתפה באימונים אינטנסיביים, למדה לזרוק רימונים והתמודדה עם הסתננויות של פדאיונים. באחת החופשות מהצבא הכירה את חנן, בעלה. השניים היו נשואים 45 שנה ונולדו להם חמישה ילדים, 13 נכדים ושישה נינים.

"מגדל העמק זה בית בשבילי. אני אוהבת את העיר. כולם מכירים אותי", אומרת ויזגן, "אני מכירה את מגדל העמק לאורכה ולרוחבה דרך הרגליים. מכירה כל משפחה, כל שביל וכל רחוב".

ויזגן שמחה מאוד על הביקור שזכתה לו במסגרת המיזם. "ראש העיר בכבודו ובעצמו הגיע אליי הביתה, יחד עם נציגים מהצבא שהעניקו לי תעודה", היא מספרת בהתרגשות, "מחמם את הלב שמגדל העמק יודעת להוקיר ולהודות לוותיקי העיר".