זה כחצי שנה שאליאור עזרן מבית שאן מנהל את מרחב העמקים של ארגון 'ידידים - סיוע בדרכים', ארגון הקיים כבר 12 שנה והוקם על ידי הרב מאיר וינר. הארגון מספק עזרה ראשונה לא רפואית ללא כל עלות, בדרכים ובבתים, בשלל תחומים ביניהם התנעת הרכב, סיוע בהחלפת גלגל, פתיחת רכב שננעל ואיתור נעדרים.

אליאור עזרן. "אם אנחנו לא נעזור אחד לשני אז מי יעזור לנו?" (צילום: שרון צור)

הארגון, הפועל בהתנדבות מלאה, מספק עזרה לזולת 24 שעות ביממה, בכל ימות השבוע, למעט שבתות וחגים. לפני כחצי שנה עמדה כמות המתנדבים בארגון באזור הצפון על 120, היום מרחב הצפון כולל כבר כ־250 מתנדבים ומעל כ־9,000 מתנדבים שפרושים בכל הארץ לאחר שעברו הכשרה מקצועית.

עזרן (27), נשוי ואב לשניים, הוא מורה במקצועו ופעיל חברתי. ל'ידידים' הוא הצטרף לפני שלוש שנים, בתחילה כמתנדב, בעקבות מקרה פרטי שאירע לו וגרם לו להכיר את הארגון מקרוב.

"הייתי תקוע באמצע כביש 6 עם תקלה במנוע", הוא מספר, "התקשרתי לארגון ידידים שאז עדיין לא הייתי חבר בו. אמרתי ננסה, מה יכול להיות. אחרי 20 דקות הגיע אליי כונן ועזר לי. הוא מאוד דאג לי וחשב על כל הפרטים הכי קטנים. זה היה יום חם מאוד והוא הגיע אליי עם שקית עוגיות ובקבוק שתייה קרה. במקרה הזה המנוע הלך, אז הוא לא הצליח לעזור לי, אבל עצם ההשקעה והמחשבה של בנאדם שעזב הכל באמצע יום עבודה והגיע בשביל לעזור זה קנה אותי ומהמקום הזה החלטתי גם להצטרף לארגון. כשבנאדם תקוע באמצע הלילה באיזה מקום שכוח־אל ופתאום בא איזה מתנדב ומחלץ אותו, זה עולם ומלואו עבורו".

חילוצים מרגשים

הארגון כאמור מתמחה בין היתר בפתיחת רכב שננעל, אחרי שבעליו שכח בפנים את המפתחות. "במקום לפרוץ את החלון או לקרוא לפורץ ולשלם לו 500 שקל, מתקשרים אלינו ובעזרת הציוד המותאם שלנו המתנדב פותח את הרכב בתוך מספר דקות והנהג יכול להמשיך הלאה לדרכו", מסביר עזרן.

תחום נוסף שבו הארגון מתמחה הוא נושא חשוב ביותר, שעולה לכותרות יותר מדי פעמים ובנסיבות מצערות. "אחד הדברים שמנכ"ל הארגון שם עליו דגש ויצאנו איתו בקמפיין הוא נושא שכיחת ילדים ברכב, שזה נושא שהארגון מתמחה בו בעיקר", מציין עזרן, "בשנה האחרונה חילצנו מעל 700 ילדים שהיו נעולים בתוך רכבים. קראנו לקמפיין '36' - בתוך 36 שעות גייסנו 3 מיליון שקלים דרך גיוס המונים. זה ארגון שמתבסס על תרומה בלבד, אנחנו עוזרים באהבה לכולם ולא לוקחים אגורה מאף אחד. במקרה הזה היינו צריכים להתארגן ולקנות ציוד כדי שנוכל לבצע את חילוצי הילדים. בימים האחרונים סיימנו את החלוקה של ערכות הפתיחה לצוותים שפרושים אצלנו באזור, והיום לכל מתנדב יש ערכת פתיחה כזו כדי שיוכל לתת מענה במקרי חירום".

לפני כמה חודשים נתקל עזרן במקרה חילוץ מיוחד מהסוג הזה במגדל העמק. "אמא אספה את הבן שלה מהמעון ויצאה לדבר רגע עם מישהו שהיה בסמוך אליה", הוא מספר, "אחרי כמה שניות הרכב ננעל לה והילד נשאר נעול בפנים. היא התקשרה ל'ידידים' ובמקרה הייתי באזור ובתוך שתי דקות הייתי אצלה ופתחתי לה את הרכב. אמנם בבסיס אנחנו לא ארגון שמציל חיים, אבל אנחנו מצילים לא ילד אחד ולא שניים. בשנה האחרונה חילץ הארגון מעל 700 ילדים והתחושה אחרי זה היא סיפוק אדיר".

עזרן מספר על חילוץ נוסף אותו לא ישכח, חילוץ שאירע בשבוע החולף. "נוסף על מה שאנחנו עושים - אם זה להחליף פנצ'ר, להתניע בעזרת כבלים ופתיחת רכבים - אנחנו גם מאתרים נעדרים. ביום חמישי שעבר היה נעדר באזור בית שאן. המשפחה התקשרה לארגון וביקשה מאיתנו לבוא ולעזור בחיפוש. מיד שלחנו ארבעה צוותים שיצאו לחיפושים. הם חיפשו אותו כל הלילה ולמחרת העברנו מידע למשטרה מהכוננים שלנו שהוא נראה באזור טבריה ליד קברי הצדיקים, והוא אכן נמצא שם על ידי המשטרה. מפקד המשטרה דאג להתקשר אלינו ולהודות לנו על העזרה והסיוע. אנחנו נתקלים בהרבה סיפורים מרגשים".

ערבות הדדית

כאמור, הארגון פועל בהתנדבות מלאה והכוננים אינם מקבלים שכר על עבודתם, אך מוכנים לתרום מעצמם ומזמנם. "בסופו של דבר האזור הזה הוא כמו משפחה, יחסית די קטן וכמעט כולם מכירים את כולם", מסביר עזרן את ההיענות, "לכן ההירתמות באה מהמקום של עזרה ומשפחתיות. יש תחושה של נתינה, שייכות וערבות הדדית. כל עוד אדם מפנה לעצמו מקום בלב, אז הוא יכול למצוא את הזמן לתרום. אין ספק שתחושת העזרה, עשיית הטוב למישהו אחר והערבות ההדדית משחקת פה תפקיד חשוב עבורנו, כי בסופו של דבר אנחנו עם אחד ומשפחה אחת, ואם אנחנו לא נעזור אחד לשני אז מי יעזור לנו?"

מאיפה הגיעה הנתינה אצלך?

"מהבית, זה משהו שגדלתי וחונכתי עליו. אבא שלי הוא איש חסד, איש של עשייה שעוזר המון לאנשים. הוא פשוט צנוע ומעדיף שאף אחד לא יידע על זה. אפילו שם המשפחה שלי הוא עזרן מהשורש עוזר, אז זה משהו שמוטבע בתוך המשפחה שלי. אבא שלי הוא מודל לחיקוי עבורי, איש שפותח את הלב ועוזר לאנשים.

עזרן וצוות מתנדבים (צילום: שרון צור)

"מבחינתי זה איזשהו פיצוי לתת ולהעניק חזרה. אני מגיע מהעולם החרדי לכן מטבע הדברים לא התגייסתי לצבא כי למדתי בישיבות ובמסלול החרדי. אם אני יכול לעזור במשהו אפילו הכי קטן, זה מבחינתי התרומה שלי למדינה ולחברה".

ביום יום נחשף הארגון, כאמור, לאינספור אירועים וחילוצים מרגשים. עזרן משתף אותנו באחת מתגובות התודה היותר מרגשות שבהן נתקל. "תמיד אנשים שואלים אותי 'כמה אני חייב לכם? כמה אני צריך לשלם לכם?'", הוא מספר, "היה מקרה שבאנו לעזור לאיזו גברת עם פנצ'ר מורכב שלקח לנו חצי שעה לתקן. כשסיימנו היא פתחה את הארנק ושאלה כמה זה יעלה לה. אמרתי לה 'השירות כרוך בחיוך'. היא הסתכלה עליי כאליו נפלתי מהשמים. היא לא האמינה שזה ללא תשלום. אמרה 'תודה רבה', ובירכה אותי ואת כל המשפחה שלי. היא אמרה שהיא לא מאמינה שיש עוד אנשים טובים באמצע הדרך שעוזרים אחד לשני בלי תשלום".

טוב לעצמך

לדברי עזרן, הארגון עדיין לא הגיע למיצוי מבחינת היכולות שלו והשאיפה היא להגדיל את מספר המתנדבים כדי שתהיה זמינות מהירה יותר להעניק עזרה. "אנחנו רוצים להשלים את החזון של מנכ"ל הארגון ישראל אלמסי שבו הוא רוצה שבכל בניין בארץ יהיה לפחות מתנדב אחד של ארגון 'ידידים' שיוכל לעזור ולהירתם. היום אנחנו מגיעים למצב שתוך 20-15 דקות מקבלת הקריאה אנחנו מעניקים עזרה. אני מקווה שעם הזמן אנחנו נתרחב לעוד מקומות ושיתווספו אלינו עוד מתנדבים כדי שנוכל לתת מענה לאנשים בתוך דקות ספורות".

לשם כך הוא קורא לעוד ועוד אנשים להצטרף. מבחינתו לתת עזרה לאנשים זה לעשות קודם כל טוב לעצמך, ורק אחר כך לאחר. "אני קורא לאנשים להתנדב מהסיבה הפשוטה ביותר שלתת זה לקבל", הוא אומר, "יותר מאשר בנאדם נותן לאחר, הוא נותן לעצמו קודם. ברגע שאתה מושיט את היד ועוזר לאנשים, אתה עוזר לעצמך. אתה נהיה אדם טוב יותר. אתה משפר את האדם שבך ואוטומטית מקבל בחזרה. הסיפוק האדיר הזה שאתה מחלץ ילד מרכב, עוזר למישהו שנתקע עם הרכב בבוקר להגיע לעבודה, מחלץ בנאדם חסר אונים שהיה נעול כמה שעות בתוך רכב - אין דבר יותר חזק מזה. אנחנו נשמח לעוד מתנדבים שיבואו לסייע וכל מי שנקלע לצרה שיידע שהוא יכול למצוא אותנו דרך דף הפייסבוק או בגוגל".