בעוד 18 ימים תושבי נצרת עילית ילכו לקלפי ויצטרכו לבחור בעד או נגד שינוי שם העיר. משאל התושבים הדרמטי יתקיים ביום שלישי ה-18 ביוני.

כידוע, וועדת שמות מיוחדת בחרה את השם החדש - 'נוף הגליל'. השם אושר בכל המוסדות משרד ראש הממשלה ומשרד הפנים. ראש העיר רונן פלוט שיזם את כל התהליך מיד אחרי שנבחר לקדנציה שניה רוצה בכך במטרה לבדל את העיר מהעיר הערבית השכנה נצרת וכן כדי למתג מחדש את העיר.

שלט הכניסה לעיר. בקרוב נוף הגליל? | צילום: שרון צור

בנוסף, פלוט מאס בכך שרבים מתושבי המדינה, בהם גם אנשי ציבור בכירים, מתבלבלים בין נצרת לנצרת עילית.

כאמור ב-18 ביוני תושבי נצרת עילית יצביעו בעד או נגד הליך השינוי. ברחבי העיר יפוזרו קלפיות. כמו כן תהיה קלפי ניידת עבור מי שאינם יכולים להתנייד לקלפיות.

"שינוי השם היה צריך להיעשות מזמן, עוד בימי ראש העיר מנחם אריאב שניסה ולא הצליח ובהמשך בימי ראש העיר שמעון גפסו שמאוד רצה, אבל לא קידם", מסר גורם בכיר בעירייה, "השינוי הוא קוסמטי לכאורה, אבל זאת קוסמטיקה שנשענת על מוצר איכותי שנבנה בעמל רב בפרויקטים ובהתחדשות העירונית. כל המחקרים והסקרים מראים ששינוי השם - ההתנתקות מעקב האכילס בשם נצרת - ימשוך משפחות וזוגות צעירים להגיע לעיר וירים את גאוות היחידה של תושביה".

עוד ציין אותו גורם בעירייה  כי המיתוג דרך שינוי השם יביא לידי ביטוי את שתי נקודות החוזק של העיר, שתמיד היו קיימות בה, אבל מעולם לא חוברו אליה והיא לא נהנתה מהם - הנוף המדהים שסובב אותה, הירוק, האוויר הנקי, האקלים והגליל.

ראש העיר רונן פלוט (צילום: שרון צור)

"הכוונה היא לקחת את המותג הבריא הגלילי ולחבר למשפחות שרוצות לחיות בעיר עם כל המרכזים המסחריים בתי קפה, אבל להתעורר כל בוקר לפתוח את החלון ולראות נוף מדהים, לנשום אוויר נקי וגם בימי הקיץ הלוהטים ליהנות מבריזה בערבים", אמר הגורם הבכיר בעירייה.

חשוב לציין כי ההליך הזה יצר בעיר ויכוח בין כאלה שמתנגדים לשינוי השם לבין כאלה שבעד השינוי. הרוב המכריע של אלה שנגד השינוי הם תושבי העיר לשעבר, שכבר שנים רבות אינם גרים בנצרת עילית.

אי אפשר להתעלם מכך שהטיעון בעד שינוי שם העיר הוא מוצדק ויש בו סוג של תיקון היסטורי. לזכותו של פלוט צריך לציין כי הוא לא רק איש פוליטי שנבחר לכהן כראש העיר, אלא הוא בעיקר מנהיג שרואה מול העיניים שלו דבר אחד - איך לעשות טוב לאנשים שהוא מנהיג.