לפני כחצי שנה פרסם שמאי כ"ץ, גבאי בית הכנסת 'בני הישיבות אהל יעקב', מודעה קטנה שעניינה מגבית שאיננה תרומה של כסף, אלא בקבוקי פיקדון. הגבאי ביקש מהתושבים למסור את בקבוקי הפיקדון שהם נוהגים להמיר בכסף, ולהניח אותם בכניסה לבית הכנסת - כדי שיוכל לקנות באמצעותם מגילת אסתר מהודרת בעלות של כ־5,000 שקל.

הבקבוקים שנאספו (צילום: אלבום פרטי)

"היעד היה להגיע עד לימי הפורים ל-10,000 בקבוקים ופחיות, ואכן היוזמה התקבלה בקרב התושבים בהתלהבות רבה וחיש מהר התאספו כמויות גדולות מאוד של בקבוקים ופחיות", מספר מנחם פרלה, תושב השכונה. "מרנין היה לראות את התושבים מיד בצאת השבת יורדים עם בקבוק היין הריק למתקן האיסוף שבחצר בית הכנסת, וכך במשך חודשי החורף הארוכים נארזו הבקבוקים בשקיות ענק שהלכו והצטברו מיום ליום".

בשבת האחרונה, שבה ברכו תושבי השכונה החרדית את חודש אדר ב', החליט הגבאי שהגיע הזמן למסור את השקיות העמוסות. קבוצה של תושבים נרתמה כדי להעמיס את מאות הבקבוקים שהצטברו על רכבים מסחריים שאליהם מחוברת נגררת גדולה. הם יצאו לדרך לתחנת האיסוף המרכזית, שם נספרו הבקבוקים והפחיות. בתום הספירה הכריז הגבאי על המספר 10,669 - סך כל הפחיות והבקבוקים שנאספו, השווים בערכם למגילה המיוחלת, שעולה כ־5000 שקל.

מיד עם הידיעה המשמחת שהמבצע השיג את יעדו, התקבלה החלטה להמשיך הלאה והוכרז על יעד חדש לחג הסוכות: 12 אלף בקבוקים ופחיות, השווים בערכם למגילת קהלת הנקראת בחג זה.

בית הכנסת 'אוהל יעקב', כמו שאר מבני הציבור בשכונת הר יונה ג', הוקם לאחרונה כחלק מתוכנית רחבת היקף להקמת מוסדות ציבור בשכונה. במסגרת התוכנית הוקמו גני ילדים, מעונות יום, בית ספר ומקוואות. "בית הכנסת חדש, ולכן אין בו עדיין את כל הציוד הנדרש; זהו הפורים הראשון שנחגוג בו", סיפרו תושבי השכונה.