שני ספרי הילדים שכתב הסופר תושב עפולה עמנואל בן סבו בנושא השואה, 'סוכריות החיים' ו'אחי', נרכשו לצורך מחקר על ידי שתי האוניברסיטאות החשובות בעולם – 'אוקספורד' באנגליה ו'ייל' בארה"ב.

עמנואל בן סבו עם ספרי הילדים בנושא השואה | צילום: ראובן שבת

בן סבו בן ה־54, סופר, משורר, מחנך ופובליציסט, פרסם כבר שלושה ספרי ילדים בהוצאת 'ארגמן-מיטב' המנגישים את השואה לילדים ונערים. הראשון יצא לפני ארבע שנים, 'הנרות שרעדו', אחריו יצא 'סוכריות החיים' והשנה יצא הספר 'אחי', שמגולל את סיפורו של שורד השואה וניצול מחנה ההשמדה אושוויץ מעפולה יונה שיסלר ז"ל, שהלך לעולמו לפני כמה חודשים.

"אני מאמין שהשואה היא לא רק הטרגדיה שקרתה לעם היהודי, היא גם אירוע שמעביר מסר אוניברסאלי-בינלאומי של כבוד, חירות האדם, ערכי האדם וקדושת החיים. כל הדברים הנשגבים האלה נמצאים בתוך הספרים שלי", הסביר בן סבו מדוע החליט לכתוב ספרי ילדים בנושא השואה, "השורשים של הדור הנוכחי לא מספיק נטועים עמוק בקרקע; כל רוח מצויה יכולה להעיף אותם. לכן כדי לחזק את היסודות של הדור החדש צריך להתחיל כבר מגיל קטן לנטוע בו את הערכים של אהבת האדם, עזרה לזולת, אחריות ומנהיגות. כל הדברים האלה שזורים בספרי הילדים שכתבתי על השואה. הקריאה היא עם הלימה לגילאים הצעירים כדי לא ליצור מצב טראומתי. זה לא סיפור עם סוף טוב. הספרים משאירים הרבה מקום לשאלות של התבוננות פנימית".

כבן העדה המרוקאית משפחתו של בן סבו לא חוותה את השואה, ולמרות זאת הוא נמשך לעסוק בה. "הסיפור של השואה הוא הסיפור של כל העם היהודי בפרט והאנושות בכלל. הערכים הם אוניברסליים", הוא מסביר, "אצלי בבית קוראים המון בנושא השואה. השואה היא אירוע מכונן בהיסטוריה של העם היהודי והוא לא צריך להישאר רק באנדרטאות ובהנצחות של מבנים ומונומנטים, הוא צריך לבוא לידי ביטוי גם במעשים. השואה מלמדת הלכה למעשה איך להיות בני אדם טובים יותר, אוהבים יותר וחמלתיים ואיך לא להגיע למצב שבו אנחנו מאבדים צלם אנוש".

לדברי בן סבו, הוא מתכוון להוציא עוד ספרי ילדים בנושא השואה. "מעבר לעניין של הוצאת ספר, יש פה גם שליחות של למצב את השואה לא כמשהו ששייך להיסטוריה הרחוקה, אלא כמשהו חי. אני רוצה לגרום לשואה להיות נוכחת כל הזמן כמשהו שיש ללמוד ממנו. בעיני הדור החדש השואה זה כמו סרט ישן ולא מציאות שהיתה. אני לא רוצה שהשואה תיזרק למחסן הגרוטאות של ההיסטוריה. בעיניי זו תהיה טרגדיה גדולה ביותר".

בן סבו, יליד בית שאן, פרסם עד כה 48 ספרי ילדים ו־18 ספרי מבוגרים. הוא קיבל את פרס רחל לשירה, פרס שופמן לספרות, פרס נשיא המדינה בקרן עמו"ס (עידוד משוררים וסופרים) ואת אות הזהב של אגודת הסופרים העבריים בישראל. אולם מבחינתו רכישת הספרים על ידי 'אוקספורד' ו'ייל' זו נקודת ציון משמעותית בקריירה: "זה ריגש אותי מאוד. זה בהחלט הישג. כבוד והערכה", הוא מסכם.