פסל הוקרה נחנך בשבוע שעבר עבור מייסדי מושב היוגב שבעמק יזרעאל. את היוזמה לרעיון העלה קורן יעקובי (68), רפתן מהיישוב שרצה לעשות מחווה לדור ניצולי השואה שהקים את המקום.

הפסל. "הם הקימו את היישוב הזה" | צילום: שרון צור

"יש פה עניין ערכי. יש הרבה מאוד הערכה וכבוד לדור הזה, זה דור השואה והתקומה. גם ההורים שלי היו ניצולי שואה וגם רוב המייסדים פה. הם הקימו את היישוב הזה", אמר יעקובי והוסיף על היצירה, "את הפסלים עצמם עשה בבי בונן והרעיון היה שלי. בהתחלה היה לי רעיון אחר, קצת יותר משוגע, שבניין הסילו (מחסן תבואה) יהיה באלכסון כדי שיראו שהמייסדים מקימים אותו. אבל מבחינה פרקטית היה קשה להוציא אותו לפועל וגם מבחינת הפרשנות שהוא העביר. לבסוף הגענו לפשרה ואני מרוצה ממה שיצא".

וכיצד עלה הרעיון במוחו? "מבנה הסילו (המבנה עליו הפסל מבוסס) הוא בן יותר מ־60 שנה. פעם הוא היה קיים בכל המשקים כמעט. היום נשארו פה מעטים. כשעברתי באחד הימים במשקים ראיתי את הסילו הזה עומד ומשם עלה לי הרעיון לעשות את המיזם הזה".

במתחם הפסל יש שתי הקדשות - אחת מהן היא אות הוקרה לאיש שהביא ליעקובי את בניין הסילו, מוישל'ה פירדלנסקי. "הוא נתן לי את הסילו בחינם וזאת התודה שלי אליו. לכן גם החלטתי לקרוא לפרויקט הזה 'הסילו של פרידלנסקי'. על ההקדשה השנייה רשום 'לאנשי התלם הארוך, מייסדי המושב מילדי הגן'. הפסל ממוקם במרכז המושב, בין הגנים למרפאה. זה סוג של סגירת מעגל כי כולנו היינו בגנים האלה חוץ מהמייסדים שבזכותם אנחנו פה".

אלו שמימנו את כל המחווה הזו הם אשתו וילדיו של יעקובי שנרתמו לעניין, וכעת כשהפסל תם ונשלם הוא מאוד מאושר. "לראות את זה הביא לי סיפוק מאוד גדול והעלה בי חיוך. חשוב לתת כבוד לדור ההוא", אמר.