חברי מועצת העיר עפולה מטעם האופוזיציה דורשים לקיים ישיבת מועצה שלא מן המניין בכדי לדון באירוע 'הפנינג הגאווה' של הקהילה הלה"טבית בעיר, שצפוי להתקיים השבוע, זאת מאחר שלטענתם האירוע מפר באופן דרמטי את הסטטוס קוו הקיים ופוגע ברגשות של חלק מתושבי העיר. יצוין כי האירוע יתקיים בסופו של דבר בשוק החדש בעיר ולא בפארק הרכבת.

מצעד גאווה בתל אביב | צילום ארכיון: שאול גולן

במכתב ששלחו לראש העיר אבי אלקבץ כתבו חברי האופוזיציה כי הפנינג גאווה ראשון מתוכנן להתקיים בקרוב בפארק הרכבת בעפולה ואליו הוזמנו מכל הארץ. "בעקבות פרסום האירוע פנו אלינו תושבים רבים אשר מרגישים כי קיום האירוע לראשונה במרכז העיר יפגע ברגשותיהם", נכתב, "בישיבה החגיגית הראשונה של מועצת העיר התחייבנו לשמור, יחד עם כל חברי המועצה (אופוזיציה וקואליציה כאחד), על הסטטוס קוו הקיים. בכוונתנו להעלות את הנושא לדיון פתוח וענייני, במסגרתו נבקש לקבל החלטות לגבי אירועים מסוג זה ואחרים, כדי לצמצם ככל שניתן את הפגיעה ברגשות הציבור. אנחנו מאמינים שמחלוקות כאלה ניתן ליישב באמצעות שיח מכבד ודמוקרטי ועל ידי הצבעה שתשקף את רצון רוב התושבים".

על המכתב חתומים חברי המועצה כפיר סרוסי, מוטי אלוש, משה לוי, בתיה אדרי, נגה שרון, מיכאל ברקן ובוריס יודיס.

חברת מועצת העיר נגה שרון הסבירה מדוע חתמה על מכתב לזימון ישיבת מועצה שלא מן המניין, למרות תמיכתה בקהילה הלהט"בית בעיר. "חברי האופוזיציה הגישו השבוע דרישה לקיום דיון פתוח, מכבד, דמוקרטי וענייני לגבי הסטטוס קוו בעיר", הסבירה שרון, "הפנינג הגאווה היה אמור להתקיים בפארק הרכבת והועתק לשוק הישן. ההפנינג אינו מפריע כלל ואדרבא, הזמנתי את שלושת חברי הכנסת ממפלגתי 'כחול לבן' ואף אני נרגשת להשתתף בו, כפי שהשתתפתי בצעדת ירושלים אשתקד. לא אקח חלק בפגיעה ברגשות חלק מהציבור, שבוודאי אינו נמנע עם בוחריי אך אני מייצגת את כל עפולה ולא חלק ממנה. על כן הצטרפתי לבקשה של חבריי לקיים דיון במסגרתו ישתקף גם רצון התושבים וגם השקפת עולמי באשר לסטטוס קוו של העיר עפולה, דהיינו: המצב קיים והאם אנחנו רוצים לשמרו או לשנותו או להציע חלופות".

בקהילה הגאה בעפולה לא אהבו לשמוע על המכתב שדורש לקיים ישיבת מועצה שלא מן המניין בנושא. "הקהילה הגאה פועלת בעפולה והעמק במהלך השנים האחרונות במטרה ליצור שיח והסברה בשטח", אמרו בקהילה הגאה בעיר, "לאורך השנים היו אירועים במרחב הציבורי כמו לכל קהילה אחרת. הפנינג הגאווה נוצר אחרי המון מחשבות והבנה כי גם עפולה מוכנה לאירוע מסוג זה וכי הדבר יעזור להמון בני נוער ובוגרים כאחד".

בקהילה הגאה גם התאכזבו לגלות שמי שחתום על המכתב דווקא תמיד הביע תמיכה בקהילה. "נחשפנו למכתב המדובר, לצערנו החתומים עליו וביניהם כאלה שמתיימרים להיות 'תומכי קהילה', מנסים ליצור דיון שלא צריך להתקיים כלל ועצוב שכך", ציינו בקהילה הגאה, "מטרת ההפנינג היא ברורה: ליצור שיח והסברה. הוא מותאם באופן מלא לתושבי עפולה ולא יפריע לאף אחד. יהיו שם משפחות וילדים רבים ואנו מזמינים את כולם לקחת חלק".

מעיריית עפולה נמסר: "מדובר באירוע פרטי שכמוהו התקיימו בשנים עברו בכיכר העצמאות. לעיריית עפולה אין חלק בהפקת האירוע".

גורם בעירייה הוסיף: "אנו תמהים על חברי המועצה שבשנים עברו שתקו כאשר התקיימו אירועים דומים כאלה בכיכר המרכזית, אבל כנראה שדברים שרואים מכאן לא רואים מספסלי האופוזיציה".