ראש העיר עפולה אבי אלקבץ הנחה לאחרונה לשוב ולהוציא את המשלחת העירונית ל'מצעד החיים' כדי לקיים את ההבטחה 'לזכור ולא לשכוח'.

במקביל מושלמות ההכנות האחרונות לעצרת השנתית של יום הזיכרון לשואה והגבורה, שבמהלכה תעלה ההצגה 'ההבטחה' על ספר תורה ששרד מחנה השמדה והגיע עד לחלל.

מצעד החיים האחרון שבו השתתפה המשלחת העירונית הרשמית עם אבי אלקבץ (צילום: ארכיון דוברות עיריית עפולה)

העצרת המרכזית לציון יום השואה והגבורה תתקיים כמדי שנה בהיכל התרבות העירוני בהשתתפות ראש העיר אבי אלקבץ ורב העיר שמואל דוד. על פי הנתונים, בעפולה חיים כיום כ־2,400 ניצולי שואה, חלקם הגדול יוצאי חבר העמים. מקצתם יוצאי עדות המזרח שהוכרו כנפגעי שואה, לאחר שהמונח הורחב עם השנים כאשר 300-200 מהם שורדי מחנות ההשמדה והגטאות שניצלו מיד הצורר הנאצי.

בימים האחרונים, רגע לפני ציון עצרת הזיכרון לשואה ולגבורה, הנחה אלקבץ לחדש את יציאתה של המשלחת העירונית אותה הוא יזם בשנת 2007. בשנים האחרונות הופסקה פעילותה כמשלחת עירונית ומעפולה יצאו משלחות בית ספריות בלבד. בימים אלה החלו ההכנות לקראת יציאתה של המשלחת העירונית למצעד החיים בפולין בשנה הבאה, משלחת שעתידה להיות הגדולה ביותר שיצאה אי פעם מהעיר.

במהלך הטקס השנתי שיחל בשעה 20:00 יישא דברים אלקבץ ושישה ניצולים ידליקו משואות לזכר ששת מיליון הנספים. מיד עם סיום הטקס תעלה ההצגה 'ההבטחה', המביאה את סיפורו של ספר תורה נדיר שלקח האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, שרד את תהומות מחנה ההשמדה ברגן בלזן והגיע עד למרומי החלל.