חפצי גוטמן מעפולה קיבלה פרס מפעל חיים על פעולה רב השנים כמתאמת השתלות בבית חולים 'העמק'.

חפצי גוטמן עם הפרס (צילום: שרון צור)

גוטמן, נשואה ואם לשלושה, היא אחות מוסמכת ומתאמת השתלות כ־20 שנה. השבוע קיבלה כאמור אות מפעל חיים מהנהלת 'בית חולים העמק'. "לפני חודש התקשרה אליי פרופסור אורנה בלונדהיים ובישרה לי שנבחרתי לקבל אות מפעל חיים. הופתעתי מאוד כי לא כיוונתי לפרס הזה", היא אומרת בצניעות, "התפקיד הזה מאוד מיוחד. יש בו המון אמוציות והמון התרגשות בכל פעם שמשפחה מחליטה לתרום איברים, למרות כל הצער והיגון שלהם".

גוטמן משתפת שהמקצוע מצריך הרבה כוחות מנטליים שכן כל פרידה ממטופל נצרבת עמוק בלב במשך שנים. "קשה מאוד וכואב לראות את המשפחה בצער כה גדול, במיוחד כשמדובר בילדים. בתוך זה אנחנו צריכים לעשות את הסוויץ' ולאחר שילד ובן משפחה נפטר, אנחנו מעלים את האפשרות הזו לתרום איברים להצלת חיים עבור מטופלים שנמצאים ברשימת ההמתנה. אנחנו מלווים אותם בכל התהליך ונמצאים איתם בקשר גם לאחר התרומה. התרומה נותנת נחמה למשפחה התורמת ועוזרת להם להתמודד עם האובדן הקשה", היא אומרת ומוסיפה, "כך צריך לעשות. גם המשפחה שלי חתומה כולה על כרטיסי אדי. תרומת איברים מצילה חיים. יש המון משפחות שלא תרמו ואחר כך הצטערו על כך. היום כל ארבע הדתות תומכות בתרומת איברים".

ביום שלישי, כאשר קיבלה את הפרס, אמרה בנאומה: "העבודה הזו מיוחדת בגלל השליחות שבה - להציל ולרפא חולים. אבל בתפקיד המיוחד הזה של מתאמת השתלות יש במושג הצלת חיים מעבר לשליחות המוכרת בתפקודי הסיעוד ובכלל. בתפקיד הזה יש הכל מהכל אבל יותר". 

המעמד שבו קיבלה אות מפעל חיים ריגש אותה מאוד. "להיות שותפה במפעל הזה של הצלת חיים ובתהליכים המורכבים האלה זה מאוד מרגש".

גוטמן מבהירה כי למרות המעמד והפרס המרגש היא מבחינתה כבר זכתה. "אני עובדת כדי לעשות את הדברים בצורה הטובה והנכונה ביותר. אני לא עושה את זה בשביל לקבל פרסים. התפקיד הזה של מתאמת השתלות זה סוג של פרס בפני עצמו. יש לך הזדמנות להעניק מעצמך ולתמוך במשפחות וזה התגמול שלי. כשאנחנו רואים את בני המשפחות שאיבדו את יקיריהן מרוצים מכך שהצילו חיים ובמקביל רואים את המושתלים שקיבלו את חייהם חזרה, זה הפרס האמיתי".

על הנהלת בית חולים 'העמק' שבחרה בה אמרה גוטמן: "ההנהלה הזו מלווה אותי מהיום הראשון שלי כמתאמת השתלות בכל מה שצריך. הם מאוד תומכים ומסייעים בנושא. ללא שיתוף פעולה של ההנהלה והצוותים, לא היינו מגיעים להישגים כל כך משמעותיים בנושא הזה. ההנהלה מגייסת את כל הצוותים ומשרה את הרוח כדי להגיע למטרה. במעמד הזה אני רוצה גם להודות למשפחות שתרמו והצילו חיים; כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו".