פרויקט רחב היקף במסגרתו תוקף העיר בית שאן בשבילי אופניים דו־צדדיים יצא לאחרונה לדרך.

אחרי שהושלמה בניית שביל אופניים בין שכונת קרית רבין לשכונת אליהו, החלה לנוע תוכנית האב לפיתוח שבילי האופניים בכל העיר. תוכנית האב הוגשה לאחרונה לאישורו של ראש העיר ז'קי לוי. על פי התוכנית, יחולקו שבילי האופניים גם לשבילים הצמודים לכבישים ומדרכות וגם לשבילי שטח, אשר יוקמו באזורי הטבע והנחל הצמודים לבית שאן.

	 שביל אופניים | צילום אילוסטרציה: Pixabay

בהתאם לתוכנית, טיילת או מעברים להולכי הרגל הקיימים בעיר יכולים לגוון מסלולי אופניים וליצור מסלול שקט מתנועת כלי רכב. עוד עולה ממנה כי כבישים בתוך רחובות צמודים מאפשרים הוספת שביל אופניים דו כיווני תוך השארת מדרכה להולכי הרגל ברוחב של 2.5 מטר לפחות.

במסגרת התוכנית ישתלו עצי צאלון, המותאמים למזג האוויר החם בבית שאן לאורך המסלולים נוסף על שתילת צמחייה המותאמת גם היא לאקלים. עמודי תאורה מתקדמים ומעוצבים הכוללים מערכות ערפול יוקמו וכדי לכפר על גריעת החניות בעקבות בניית מסלולי האופניים, העירייה תתכנן מיקומים לחניות ראשיות ברחבי העיר.

שבילי האופניים מתוכננים לקום בין היתר בטיילת הרב שך, רחוב גולדה מאיר, טיילת המלך חסן השני, רחוב בן צבי, לאורך כביש 90, שדרות הארבעה, רחוב ירושלים, שדרות חיים ויצמן ורחוב שאול המלך (כביש 667).

על פי התוכנית של לוי, תושבי העיר עצמם יהיו מעורבים ברעיון ובכל שלבי הפרויקט כדי ליצור התאמה בין התוכנית לרצון התושבים. נציגי שכונות בבית שאן ייפגשו עם נציגי משרד התכנון, ישמעו בפירוט על התוכנית ויעלו רעיונות והצעות משלהם.

"מדובר בתוכנית מהפכנית אשר תוביל את בית שאן להיות עיר מודרנית בכל הקשור לשבילי אופניים", אמר לוי, "כולם תמיד אומרים שאף פעם לא שוכחים לרכוב על אופניים אז הגיע הזמן שכולנו נוכיח את זה, נשים קסדות על הראש ונצא לרכוב. אני מאד רוצה שהתושבים יהיו מעורבים בתוכנית הזאת וביחד עם משרד התכנון נוציא לפועל פרויקט יוצא דופן".