בעיריית נצרת עילית מגבשים בימים אלה תכנית שתאפשר לתושבים להחנות את רכביהם בסופי השבוע במפרצי תחנות אוטובוס ברחבי העיר. זאת על מנת לפתור את מצוקת החניה ליד בנייני המגורים, בעיקר בימי שישי ושבת.

מפרץ תחנת אוטובוס באחת השכונות בעיר (צילום: ורד לוי)

הרעיון לתכנית עלה בעקבות תלונות שהגיעו לעירייה מצד תושבים על קשיים במציאת חניה בשעות אחר הצהריים, בעיקר כאמור בסופי שבוע. חלקם התלוננו שבעקבות כך הם חונים לעיתים במקומות אסורים על פי חוק מה שהוןביל לכך שקיבלו קנסות. אחרים סיפרו כי הם נאלצי לחנות רחוק מבניין מגוריהם.

"לא היה לי מקום חניה ליד הבית אז החניתי את הרכב במפרצון של תחנת אוטובוס. וחטפתי קנס על סך 1,500 שקל. למעשה הפסדתי יום עבודה",סיפר אחד התושבים וציין כי הבעיה כואבת עוד יותר כשמדובר באורחים שמגיעים מחוץ לעיר: "הבת שלי הגיעה אלינו לארוחת שבת וחזרה הביתה עם קנס. היא החנתה את הרכב בתחנת אוטובוס כי לא היה מקום אחר".

מספר התלונות הרב הגיע לשולחנו של ראש העיר רונן פלוט, שהחליט שיש לעשות סדר בנושא. "כשהעיר הוקמה לפני 62 שנה היה כלי רכב אחד לכל 15 משפחות", סיפר פלוט, "כיום יש לכל משפחה שלושה כלי רכב בממוצע ואין ברירה, חייבים למצוא פתרונות יצירתיים על מנת לפתור את מצוקת החניה".

בעקבות כך, פלוט ביקש ממנהל ההנדסה בעירייה למפות שטחים אופציונאליים לחניה בתוך השכונות ולבדוק מול המשטרה אפשרות להעמידם לרשות התושבים במגבלות התנועה והבטיחות. כך נולדה התכנית לאפשר חניה בתחנות אוטובוס.

לאחרונה בוצע מיפוי תחנות האוטובוסים עם מפרצונים רחבים בהן תנועת האוטובוסים מועטה בסופי שבוע. כמו כן אותרו מדרכות רחבות בשכונות מגורים בהם ניתן לאפשר חניה עם שני גלגלים על המדרכה.

על פי התכנית, בתיאום עם המשטרה, יוצבו בשטחים הללו תמרורים המאפשרים חניה מיום שישי בשעה 20:00 ועד ליום שבת בשעה 16:00. "בשלב הראשון יתבצע פילוט במספר שכונות וזאת רק לאחר שיוצבו תמרורים בתיאום מלא עם המשטרה", נמסר מהעירייה.