פרשת התוכנית של יקנעם עילית לספח אליה שטחים מהמועצה האזורית מגידו, את אזור המושבים עין העמק ואליקים, עדיין לא באה לסיומה. ראש מועצת מגידו איציק חולבסקי מנהל כל העת מאבק במטרה למנוע מהתוכנית לצאת אל הפועל.

איציק חולבסקי | צילום: שרון צור

בשלב זה קידום התוכנית נמצא אצל שני גורמים: הראשון, הועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים שיושבת בחיפה. השני, קבינט הדיור של משרד הבינוי והשיכון.

לדברי חולבסקי, משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה הביעו התנגדות לתוכנית בדיון בוועדה הגיאוגרפית, ובקבינט הדיור, מסר חולבסקי, כי בינתיים הצליח לבלום את המשך קידומה של התוכנית.

"התוכנית הזו לא הגיונית. היא עלולה לפגוע אנושות באליקים ועין העמק. ליקנעם עילית יש כבר תוכנית מתאר שאושרה רק לפני שנתיים וחצי במסגרתה היא יכולה לעלות מ־24 אלף תושבים ל־36 אלף תושבים", אמר חולבסקי, "יקנעם עילית יכולה לעשות פינוי בינוי והתחדשות עירונית ולבנות יותר לגובה ויותר צפוף. יש לה פוטנציאל ל־40 אלף תושבים. אני מקווה שהם יבינו את ההיגיון ויקבלו את ההצעות של המועצה האזורית מגידו".

חולבסקי הציע כבר בעבר ליקנעם עילית תוכנית חלופית לפיה מאות דונמים משטח מועצת מגידו יעברו אליה. מדובר בתוואי שטח צפונית לעמק השלום, צפונית לעין העמק וצפונית לאליקים. "ההצעות האלה טובות מאוד. הן מאפשרות לעיר לגדול ולהתפתח. חשוב להדגיש כי אנחנו מקימים מפעל השבת מי קולחין גדול בהשקעה של 100 מיליון שקל כדי להביא מים בכמויות גדולות לשטחים שבם יקנעם רוצה לבנות שכונה חדשה. בזכות המפעל הזה שהמדינה מתקצבת אפשר להפריח את כל השטחים האלה ליד אליקים ולנטוע שם יותר מ־1,000 דונם מטע. זה מהלך שאמור לחזק את כלכלת מושב אליקים".

על יחסיו בימים אלו עם ראש מועצת יקנעם עילית סימון אלפסי אמר חולבסקי: "היחסים היום לא פשוטים. הוא בישל את התוכנית הכוחנית הזו של סיפוח השטחים מאחורי גב המועצה והמושבים ומאחורי הגב שלי. התאכזבתי ממנו ואני כועס עליו מאוד. אני מצפה ממנו למשוך את תוכנית הסיפוח הזה. אחר כך נשב יחד ונסכם איך אפשר להגדיל את העיר בלי להרוס את היישובים שלי. ככה לא נוהג שותף ושכן ברשות שנמצאת ביחסים היסטוריים של שיתוף פעולה".

ראש עיריית יקנעם עילית סימון אלפסי מסר בתגובה: "קבינט הדיור אישר את התוכנית, אך שני שרים ביקשו להביא את התוכנית לדיון חוזר. בוועדה הגיאוגרפית הוחלט ששני מהנדסים יבדקו חלופות. אם הם לא יביאו הצעה שתהיה מקובלת, הוועדה תדון בתוכנית. אני לא מתכוון למשוך את התוכנית, בטח לא אחרי ההשקעה הגדולה בה. המטרה שלי היא להבטיח את עתיד העיר וילדיה. לעיר הזו יש פוטנציאל אדיר. אני מכבד את איציק חולבסקי, אבל למגידו יש 174 אלף דונם וליקנעם 8,000 דונם. אני דואג לעיר שלי. עבדתי בעבר עם ארבעה ראשי מועצות ועם כולם הגעתי להבנות. חבל שזה מה שקורה עם חולבסקי".