סניף בנק לאומי בצפת חגג בשבוע שעבר 100 שנה להקמתו בטקס שהתקיים בבית יגאל אלון בעיר. ההיסטוריה של הסניף שזורה במאבק להקמת המדינה, והוא היווה נדבך חשוב בביסוס החיים הכלכליים של הגליל העליון.

500 איש נכחו בשבוע שעבר בטקס מיוחד בו נחגג יובל ה-100 להקמת סניף בנק לאומי בצפת. אורחי הכבוד בטקס היו: ראש עיריית צפת, אילן שוחט, ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר, ראש החטיבה הבנקאית, ברוך לדרמן, ומנהל מרחב צפון בבנק, דני שופן. לטקס הוזמנו מנהלים ועובדים לשעבר.

בלובי הוצגה תערוכה המספרת את ההיסטוריה של הסניף. מספר הסיפורים יוסי אלפי שחזר בעזרת עובדים ותיקים את ההיסטוריה של הבנק, ובין לבין הופיעו כליזמרים, וחבורת הזמר הייצוגית של העיר צפת.

בנק לאומי בצפת הוקם בשנת 1910 כסניף של 'בנק אנגלו פלשתינה' ושירת את תושבי צפת והמושבות הראשונות שהוקמו בגליל העליון. הבנק סייע לארגון השומר בהלוואה לרכישת הסוסים הראשונים. במהלך מלחמת העולם הראשונה, נכנסו חיילים תורכים למבנה וניסו להחרים את קופת הסניף. מאוחר יותר במאורעות תרפ"ט סייע הבנק לתושבי צפת, שרכושם נגזל או הושחת בידי הפורעים, לחזור למסלול חיים תקין.

במהלך מלחמת העצמאות הייתה סכנה להגיע לסניף, ולכן הבנק פעל מתוך דירה פרטית של אחד מעובדי הבנק. במהלך כל שנות קיומה של המדינה המשיך הסניף לפעול לביסוס החיים הכלכליים באזור הגליל העליון, בתחילת דרכו פעל הסניף במבנה בעיר העתיקה בצפת. כיום שוכן במבנה מודרני מותאם לצרכיו.

ראש העיר לשעבר, זאב פרל, קשור אף הוא לסיפורו של הבנק. סבו, יואל ברשד, ניהל בנק פרטי בצפת עוד בטרם הוקם סניף של 'בנק אנגלו פלשתינה' בעיר. כאשר הוחלט להקים את הסניף, סוכם עם ברשד שהוא יסגור את הבנק שלו, ובתמורה יקבל את תפקיד סגן מנהל הסניף. וכך היה.

"הסניף בצפת", מסביר פרל, "הוא למעשה הסניף הרביעי שהוקם בכל הארץ ולא במקרה. צפת הייתה אז ישוב מרכזי שבו
חיו למעלה מ-10 אחוז מכלל היהודים בארץ ישראל, 9,000 מתוך 85,000. הסניף שרת גם את תושביה הערביים של העיר, ואת הסוחרים שייבאו סחורה מחו"ל והיו זקוקים לקרדיט. מנהלו הראשון של בנק לאומי שכנע את יהודי צפת להשקיע את כספם ברכישת אדמות באזור הר כנען, מתוך כוונה להרחיב את העיר, אך שאיפה זו הוגשמה רק לאחר קום המדינה".

מנהלת הסניף, רווית שריד, אמרה במהלך הטקס: "אני חשה גאווה גדולה לנהל את הסניף הזה היום אחרי 100 שנה, על ההיסטוריה המיוחדת שלו, הלקוחות המגוונים וצוות העובדים המיומן. אנו נמשיך לתת ללקוחות את המענה הטוב ביותר שיש ונמשיך לפעול בקהילה ולהוות גורם מוביל ומשמעותי בסביבה העסקית שלנו".