פקחים מטעם מינהל מקרקעי ישראל בסיוע משטרה מג"ב ופקחי עיריית צפת הרסו בשבוע שעבר כלובים בהם אוכלסו כ-100 תוכים. שווי התוכים: עשרות אלפי שקלים.

מדובר בצעיר מקומי שהשתלט על שטח סמוך לתחנה המרכזית בצפת שם גידל במקצועיות רבה את התוכים. שכנים הגרים בסמוך התלוננו בעריית צפת ובמינהל על הרעש מפינת החי המאולתרת. בעל המקום טען כי הוא מסדיר את רכישת השטח ממינהל מקרקעי ישראל ואת הרישיון להפעלת פינת החי.

אבל התברר כי המינהל כלל לא התכוון לאשר את מכירת הקרקע, והמינהל הבהיר לעירייה שבכוונתו להוציא צו הריסה למקום. בעירייה החליטו לפעול בשיתוף עם המינהל ולהרוס את חוות התוכים.

ראש העירייה, אילן שוחט, אמר כי "לא היה מנוס מהצעד הזה, משום שמדובר בחווה שהוקמה על שטח מינהל ללא אישור המינהל, וללא אישור מרשות הטבע והגנים לגידול התוכים עצמם".

העירייה נתנה לבעל התוכים ארכה של 48 שעות לפנות אותם בעצמו, אבל כאשר הגיעו פקחי העירייה ואנשי המינהל למקום, האיש עדיין לא פינה את התוכים. פקחי העירייה החלו לפנות את התוכים בעצמם, ואז בעל התוכים התרצה והודיע שיפנה אותם בעצמו.

הווטרינר העירוני, ד"ר רועי דוידסון, שפיקח על העברת התוכים, מוסיף: "מדובר בתוכים בשווי של עשרות אלפי שקלים. החווה הזו שימשה כבית גידול לביצי תוכים. התוכים שאוחסנו בה הם תוכים פראיים, ובכוונה לא בייתו אותם, כי רק תוכים כאלה יכולים להטיל ביצים.

"לאחר שאוספים מהם את הביצים, מעבירים אותם למדגרה ואת הגוזלים שבוקעים מגדלים כתוכים מבויתים ומוכרים אותם לחנויות של חיות מחמד. התוכים שהיו בחווה היו במצב טוב, וניכר שהמגדל היה בעל ידע מקצועי. אבל עדיין הוא מחויב ברישוי מיוחד מטעם רשות הטבע והגנים כדי לגדל תוכים בהיקף כזה".