צילום: אביהו שפירא מזכירת בית הספר 'חוני המעגל' בחצור הגלילית, רחל אלוש, לא הייתה מוכנה להחזיר 150 שקלים לסיגל בלילתי מחצור, אמו של אחד התלמידים. הסיבה: היא העבירה את בנה לבית ספר אחר. המנהל התנצל בשם המזכירה, אך היא עצמה לא מוכנה להתנצל וגם לא להחזיר את הכסף.

בשנת הלימודים הקודמת למד בנה של סיגל בלילתי בכיתה ה' בבית הספר חוני המעגל ביישוב. עבור שנת הלימודים הזו היא שילמה אגרת חינוך בסכום של למעלה מ-1,000 שקלים. לקראת סוף שנת הלימודים התקשרה אליה המזכירה רחל אלוש, ובישרה לה שהיא זכאית להחזר של 150 שקל.

"אמרתי למזכירה", משחזרת בלילתי, "שמבחינתי אפשר יהיה לצרף את הסכום הזה לתשלום האגרה של שנת הלימודים הבאה" מאחר והחליטה בלילתי להעביר את בנה לבית הספר היסודי 'אורט'. מכיוון שנשארה לה היתרה של 150 השקלים, היא פנתה שוב למזכירה רחל אלוש, וביקשה את היתרה.

התשובה שקיבלה מאלוש הדהימה אותה. "היא אמרה לי, שמכיוון שהעברתי את הבן שלי לאורט אני לא זכאית להחזר. ניסיתי להבין באיזה סמכות היא מחליטה על דבר כזה, והיא השיבה לי: 'אני אחליט מה לעשות עם הכסף הזה, ולאיזה תלמיד אחר להעביר אותו".

התשובה הזו הרתיחה את בלילתי. היא ניגשה למנהל מחלקת החינוך במועצה, יוסי עמר, וסיפרה לו את אשר קרה. עמר התקשר למנהל בית הספר, אבי צ'פניק, ושאל אותו לפשר העניין. צ'פניק התנצל, ואמר שאכן המזכירה חרגה מסמכותה.

מאוחר יותר הגיעה בלילתי לבית הספר וביקשה שוב את ההחזר מהמזכירה. אלוש השיבה לה שהיא צריכה לפנות לרשת אמי"ת, כי נושא הגזברות נמצא בידיהם. גם המנהל צ'פניק אמר שזה הנוהל. אלוש גם לא הייתה מוכנה להתנצל בפני בלילתי, ולהודות בכך שפעלה שלא כהלכה.

"אני לא מתכוונת לפנות לרשת אמי"ת", מבהירה בלילתי. "אני גם לא ממש צריכה את ה-150 שקלים הללו. לא הכסף
מטריד אותי, אלא העניין העקרוני. רחל אלוש פעלה בחוסר סמכות ובעזות המצח. אם היא הייתה מודה בטעותה ומתנצלת, הייתי מקבלת את ההתנצלות ושוכחת מכל העניין".

תגובת רשת אמי"ת: "מדובר באי הבנה מצערת. מנהל בית הספר התנצל בפני האם על אי ההבנה והנהלת רשת אמי"ת תפעל כדי להעביר במהירות האפשרית את הסכום שהגב' בלילטי זכאית לו".