צילום: רויטרס סצנת הפתיחה של הסיפור הזה כאילו לקוח מסרט דרמה הוליוודי. הזמן: נובמבר 2009. המקום: שדה התעופה של גיוארגיה. לביקורת הדרכונים מגיע זוג מבוגר, שהרגע נחת מישראל. הזוג הם תושבי נצרת עילית, שהגיעו לגיוארגיה על מנת לבקר את אם הבעל החולה. הפקיד בביקורת הדרכונים מחליט לערוך חיפוש שיגרתי בתיק של האישה ולהפתעתו הוא מוצא בו חבילת כדורים בשם 'סובו-טקס'.

מאותו רגע היחס לזוג הופך לעוין. הכדורים, שמשמשים כתחליף לסם, נחשבים לאסורים בגיוארגיה. לעומת זאת בישראל הם מאושרים לשימוש על פי מרשם רופא. הזוג מיד נעצר, נחקר והואשם באחזקת סם. לאחר משפט קצר נשפטו השניים למאסרים ארוכים ולבתי נתפסים. האישה ל-10 שנים ובעלה ל-20 שנה.

א' בן ה-48 ו-מ' בת ה-51 עלו לארץ בשנת 92' יחד עם בתם. עם העלייה לארץ הגיעו בני הזוג לנצרת עילית. ניסו להשתלב בחיי הקהילה ולמצוא עבודה שתפרנסם בכבוד. אך הקשיים היו רבים. האם עבדה בניקיון והאב לא מצא עצמו מבחינה תעסוקתית.

המציאות הקשה הייתה בלתי נסבלת עבור א', שחוסר המעש דרדר אותו לשימוש בסמים. "אני לא יודעת מה קרה לאבא שלי ומדוע הוא התמכר לסמים, אבל זה מה שקרה", התקשתה הבת להסביר כיצד אביה הגיע לסמים.

בשנת 2003 החליט האב לעבור תהליך גמילה. לשקם את עצמו ולפתוח דף חדש בחיים. הוא נהג להגיע למרכז נפגעי הסמים בנצרת עלית ושם הכיר לראשונה את כדורי ה'סובו-טקס', כדור שניתן בארץ באופן חוקי למכורים לסמים ומהווה תחליף לסם כדי לסייע בהליך הגמילה הקשה.

כאמור, לפני כשנה, כשיצא לגיאורגיה יחד עם אשתו לבקר את אימו החולה בעיר קוטאיסי, הוא לקח עימו את כדורי ה'סובו-טקס'. עם הנחיתה בשדה התעופה הגיאורגי, במהלך חיפוש שגרתי נמצאו הכדורים בתיקה של האם. מאותו הרגע התחיל להתגלגל כדור שלג שהזוג לא יכל לעצור אותו.

כל ההסברים לפשר הימצאותם של הכדורים לא הצליחו לשכנע את שלטונות גיאורגיה. היות ואצלם הכדורים האלה נחשבים לסמים לא חוקיים. הזוג הועבר מייד לתחנת המשטרה ולאחר שהופרדו הם הועברו לבתי כלא שונים בגיאורגיה.

הבת שמעה על ההתרחשויות רק יומיים לאחר מכן והתקשתה להאמין שהדבר אכן קרה. "שמעתי על מה שקרה דרך
מכרים", נזכרה השבוע, "ההורים לא הצליחו לתפוס אותי. הייתי בשוק. מבוהלת. לא יכולתי לדבר עם אף אחד ולא רציתי לדעת כלום. אחרי כמה ימים של התבודדות מהסביבה, הבנתי שאין להורים שלי אף אחד מלבדי ועליי להתחיל לפעול. בזמן הזה ההורים יצרו קשר עם עורכת דין מגיאורגיה, שיצרה איתי קשר וקראה לי להגיע לשם. מיד הזמנתי כרטיס טיסה ונסעתי לגאורגיה עם בני הקטן בן ה-3".

תגובת משרד החוץ: "המקרה מוכר לשגרירות בטיבילסי גיאורגיה. משרד החוץ אינו נוהג להתייחס בכלי התקשורת לעניינים אישיים שהצנעה יפה להם".

תגובת שגרירות גיאורגיה נמסר בתגובה: "השניים אינם בעלי אזרחות גיאורגיה ולכן אין באפשרותנו לסייע".

דובר משרד המשפטים בשם המחלקה הבינלאומית מוסר: "משרד המשפטים אינו יכול להתערב בהליכים פליליים במדינה זרה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'