צילום: רונן מחלב משרד החינוך טרם אישר לתלמידים מהגליל העליון להיעדר ממספר ימי לימודים לצורך נסיעתם לארצות הברית. מדובר בשגרירים צעירים מטעם הסוכנות היהודית המיועדים לצאת בקרוב לשליחות בקהילות יהודיות בארצות הברית. הורי התלמידים כועסים, אך במשרד החינוך טרם הסדירו את העניין מול הסוכנות.

ב-19.12.2010 אמורה לצאת לארה"ב משלחת של בני נוער מהגליל העליון לארה"ב, שם הם אמורים להתארח בקהילת יהודי פאלם ביץ' בפלורידה. הביקור הזה הוא חלק מתוכנית מיוחדת של הסוכנות היהודית הנקראת "שגרירים צעירים".

פרויקט שגרירים מתפרס על שנה של פעילות אינטנסיבית, במסגרתה עוברים בני הנוער סדנאות בנושאים כמו חשיבות הארץ, המדינה, הדת, הלאום והציונות, כשהמטרה הסופית היא להפוך אותם לשגרירים של מדינת ישראל בקרב יהודי התפוצות.

בתחילת חודש אוקטובר התברר לחברי הקבוצה ולאנשי הסוכנות היהודית, שמשרד החינוך לא מאשר לתלמידים האלה להפסיד ימי לימוד, ולא מאשר את היעדרותם מבתי הספר.

לאחר שהמגעים מול הגורמים הרלוונטיים במשרד לא צלחו, פנה נציג הקבוצה, ניצן פרג' מצפת, במכתב לשר החינוך ובו נאמר בין השאר: "מדינת ישראל נמצאת בקושי הסברתי כלפי חוץ, ובבעיה של נורמות קשות בקרב בני הנוער של היום. ואם כבר אנו, כבני נוער שמוכנים ליזום, לקחת אחריות וליצור תדמית שונה למדינת ישראל, ובכך להוות מודל חיקוי לנערים אחרים, אז למה חשוב יותר לשבת וללמוד בכיתה ולא ליצור הזדמנות שכזו?".

כעבור שבוע קיבל ניצן תשובה ממנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, תשובה ובה נכתב: "משרד החינוך סיכם עם הסוכנות היהודית את הכללים ליציאת משלחות לחו"ל. אני מציע כי תתאימו את תאריך יציאתכם לחופשת החנוכה בבתי הספר כך שתוכלו לעמוד בכללים שנקבעו. כדי לקבל הבהרות מדויקות אודה לכם אם תפנו לד"ר איציק תומר, המשנה למנהל הכללי, האחראי במשרדנו לנושא זה".

התשובה הכעיסה מאוד את חברי הקבוצה, וניצן כתב שוב למנכ"ל שושני: "התאריכים שנקבעו מראש שהם 19/12 עד 30/12 הינם חשובים להצלחת הפרויקט. הדבר היחיד שניתן הוא אישור לחמישה ימים שמתוכם כשלושה ימים בטיסות".

מאז לא הצליחו חברי הקבוצה, וגם לא אנשי הסוכנות היהודית, לארגן פגישה מול נציגי משרד החינוך.
ממחוז הצפון של משרד החינוך נמסר בתגובה: "הפונים מציינים כי נענו על ידי מנכ"ל המשרד שפנייתם נבחנת על ידי הגורמים הרלבנטיים במשרד הראשי בירושלים. אשר על כן, יש להמתין לקבלת תשובה מוסמכת מגורמי המקצוע הנוגעים בדבר במטה המשרד".

אביו של ניצן, אבי פרג', אומר בעקבות תשובה זו: "כל אדם בר דעת יכול להבין את החשיבות הרבה של השליחות הזו, אבל
אנשי משרד החינוך אפילו לא היו מוכנים להיפגש עם בני הנוער, והם משאירים אותם במצב של אי וודאות כבר קרוב לחודש".

תגובת הסוכנות היהודית: "הסוכנות משמשת כגורם מפקח ומתאם של השותפויות בין הקהילות בארץ וקהילות בחו"ל. משרד החינוך קיבל החלטה שלא לאפשר חילופי משלחות בתקופת הלימודים. הסוכנות מחויבת לפעול על פי הנחיות המשרד. ישנן עוד שותפויות שבהם נוצרה בעיה דומה, ואנו מנסים פועלים מול משרד החינוך בנושא, אבל עד כה, מדיניות המשרד לא השתנתה".