צילום: אביהו שפירא המעבדות החדשות של המרכז האקדמי לנוער בתל חי בתחום מדעי הטבע נחנכו בשבוע שעבר. המרכז בו משתלמים בני נוער מכל רחבי הגליל העליון, נלחם במגמה של בריחה של בני נוער מהתמחות במדעי הטבע, ובשנים האחרונות הצליח בפעולה משותפת עם בית ספר דנציגר להפוך את המגמה.

במכללת תל חי זיהו כבר לפני מספר שנים מגמה מדאיגה בבתי הספר התיכוניים. אחוז התלמידים שבוחרים מסלול מורחב לבגרות במדעי הטבע הולך ויורד, ומה שנכון במגמה הארצית, נכון שבעתיים באזורי הפריפריה.

עוד דבר שזוהה הוא שיש זיקה בין מסלול הלימודים בתיכון לבין בחירת המסלול ללימודים האקדמיים. הסכנה ששורות החוגים במדעי הטבע במכללות ובאוניברסיטאות יתדלדלו הייתה ברורה אפוא, ובמכללת תל חי הרימו את הכפפה והקימו לפני שלוש שנים את המרכז האקדמי לנוער, שמטרתו לחשוף את הנוער בגילאי התיכון למחקר המדעי בתחום מדעי הטבע ולעודד אותם לבחור במקצועות אלה כמקצועות מורחבים לבגרות.

מה שהתחיל כמסגרת קטנה ל- 400 תלמידים התרחב ל-4,000 המגיעים מבית שאן שבדרום, נהריה במערב ורמת הגולן במזרח. אבל עיקר הפעילות היא עם התלמידים של בתי הספר הקרובים כמו דנציגר בקרית שמונה, והר וגיא בקיבוץ דפנה. הקרבה הגיאוגרפית למרכז האקדמי מאפשרת הפעלת תוכניות תגבור אינטנסיביות שמסייעות לתלמידים האלה ליהנות מהמעבדות המשוכללות של המכללה, ומהדרכה אישית ברמה אקדמית.

כאמור, ביום חמישי האחרון נחנכו בטקס חגיגי המעבדות החדשות המשמשות את המרכז האקדמי לנוער. מעבדות חדישות ומשוכללות אלו נבנו באמצעות תרומה נדיבה של מגבית קנדה הנאמדת 1.2 מיליון דולר קנדי. את הפעילות העשירה של המרכז האקדמי ממנים שני גופים עיקריים: מגבית קנדה וקרן רש"י ולצידם משרד החינוך, עמותת עתידים ובנק הפועלים.

ד"ר עירית ששון, העומדת בראש המרכז האקדמי לנוער, אמרה השבוע: "אחד הדברים החשובים לנו בתהליך הלמידה הוא להקנות לתלמידים את תחושת המסוגלות העצמית. החשיפה לתחומי הידע וההדרכה שהתלמידים מקבלים אצלנו, מחזקת את תחושת המסוגלות. התלמיד בעצם מרגיש שהוא מסוגל להתמודד בצורה מוצלחת עם לימודים גבוהים, ומכאן הדרך שלו להצלחה אקדמית כמעט בטוחה".

ד"ר ששון לא משלה את עצמה שהמרכז לבדו יצליח להפוך את המגמה של בריחה מתחום מדעי הטבע. כדי להילחם במגמה הזו נדרש גם שיתוף פעולה עם בתי הספר. אחת הדוגמאות המוצלחות לשיתוף הפעולה הזה הוא בית הספר דנציגר, שבשלוש השנים האחרונות הצליח להפוך את המגמה ולהגדיל את מספר התלמידים המתמחים במדעי הטבע.

"בשנה שעברה", אומר מנהל בית הספר, אמיר גולדשטיין, "היו לנו רק 5 תלמידים במסלול פיסיקה מורחב בכיתה י"ב,
השנה יש 9, ובשנה הבאה יהיו לנו 20 תלמידים. אלה הם הפירות של תוכנית המצוינות למדעים שאנו מפעילים כבר שלוש שנים. היא כוללת פיסיקה, ביולוגיה, כימיה, ביו-טכנולוגיה ואלקטרוניקה. התוכנית הזו בנויה בשיתוף פעולה מלא עם המרכז האקדמי לנוער בתל חי, והחשיפה של התלמידים למוסד האקדמי, מגבירה מאוד את המוטיבציה של התלמידים".