צילום: AFP בית כנסת הוותיק בשיכון ד' בטבריה, 'אהבת חיים', מתקשה לשלם את חשבון החשמל העומד על כ-16 אלף שקל. החשבון המנופח הוא תוצאה ישירה של הטמפרטורות הגבוהות ששררו השנה בטבריה, ולא הותירו למתפללים בבית הכנסת ברירה, אלא להדליק מזגן כדי להצטנן מעט.

בחודשי הקיץ עלתה צריכת החשמל בבתי הכנסת בעיר באופן קיצוני, בשל החום הכבד, אולם אף אחד מגבאי בתי הכנסת לא שיער לעצמו שחשבון החשמל יהיה גבוה כל כך. בית כנסת אהבת חיים השוכן בשיכון ד' כבר שנים רבות מהווה מוקד מרכזי עבור עשרות המתפללים שמגיעים מכל קצוות השכונה, ובעיקר לאוכלוסייה המבוגרת יותר. כאמור, מזג האוויר הלוהט אילץ את המתפללים להדליק את המזגן למשך שעה בזמן שלוש התפילות שמתקיימות בכל יום.

חשבון החשמל הגבוה שקיבל גבאי בית הכנסת, חיים אלבז, לפני שבועות אחדים, העומד על 16 אלף שקל, גרם לתדהמה בקרב המתפללים, שידם אינה משגת לשלמו. עד כה, מציין אלבז, שולם רק מחצית מסכום החשבון, אולם הם מתקשים לגייס את היתרה.

"אני בן אדם מבוגר", אומר אלבז, "בית הכנסת עבורי זה מפעל חיים. ניסינו לגייס תרומות מכל מיני אנשים טובים ואפילו מהמתפללים במקום, אך הסכום הוא גדול. מעתה ואילך לא נשתמש במזגן גם בימים חמים".

גבאי בית כנסת נוסף בשיכון ג, הוסיף השבוע: "אנחנו כבר ניתקנו את המזגן בבית הכנסת אחרי שקיבלנו סכום גבוה של
חשבון חשמל. אבל יחד עם זאת, לעתים לא ניתן לשרוד בחום הכבד בתוך המקום".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "בימות הקיץ החמים ניכרת עליה כללית בצריכת החשמל בשל הפעלת מערכות מיזוג אוויר, ובאזור חם כמו טבריה בפרט. העלייה בצריכת החשמל בחודשי הקיץ החמים אופיינית לכלל לקוחות החברה ובהם גם מוסדות ציבור. חברת החשמל מאפשרת ללקוחות המתקשים בתשלום חשבונות החשמל לפרוס את החשבון לתשלומים".