צילםו: אביהו שפירא תושבי השכונה השקטה 'נוף טליה' בצפת שרויים לאחרונה במתח, עם היוודע הכוונות להקים שכונה נוספת מצפון לשכונתם. לתושבי השכונה אין התנגדות לבניית השכונה החדשה, אבל הם מתנגדים לכך שהגישה אליה תעבור דרך השכונה שלהם ותחמיר את בעיות הבטיחות שקיימת כבר עכשיו.

שכונת נוף טליה היא למעשה מקבץ לא גדול של וילות המשתרע לאורך שני רחובות. זו אחת השכונות היפות ביותר בצפת. וילות בגוון חום אדמדם, באחידות סגנונית בטעם ובייחוד ארכיטקטוניים. מצפון לשכונה הזו ישנו שטח נרחב מאוד שנמצא כעת בתנופת פיתוח ושם עתידה לקום השכונה החדשה.

תושבי נוף טליה מודאגים כאמור מהתפתחות הצפויה. "יש כאן בעיית בטיחות קשה", אומר תושב השכונה, "אני לא מבין איך בנו כאן שכונה חדשה בלי מדרכה ובלי תאורה. נכון להיום אין שום פתרון לנושא התנועה של כלי הרכב אל השכונה הזו. התושבים היו אצל ראש העירייה, והוא הבטיח שימצא פיתרון בטיחותי, אבל אנחנו לא ממש סומכים על המילה שלו.

"מבחינתנו לא יהיה מעבר עד שלא תיפתר בעיית הבטיחות. לא נסכים גם למעבר זמני על סמך הבטחה שהעניינים יוסדרו בעתיד. מהניסיון שלנו אנו יודעים שמה שמתחיל כזמני הופך בסוף לקבוע. גם בלי השכונה החדשה שנבנית יש כאן בעיה קשה של כניסה לשכונה מהכביש הראשי, זו פשוט סכנת נפשות. לכן הוספת עוד נפח תנועה על הציר הצר הזה, היא מבחינתנו ייהרג ובל יעבור".

גם חבר מועצת העיר, שוקי אוחנה, המתגורר בנוף טליה, לא חוסך בביקורת: "ראש העירייה הנוכחי אמנם לא אחראי למחדל שנעשה כאשר נבנתה השכונה, אבל כעת הוא רוצה להוסיף חטא על פשע. יש פתרונות חליפיים לגישה לשכונה החדשה. יש אופציה לחיבור של השכונה החדשה לרחוב הגדוד השלישי, שהוא ציר תנועה ראשי יותר שמוליך לכיוון פיקוד צפון. את התוכנית של החיבור התחבורתי מהכיוון הזה, היו צריכים לאשר עוד לפני שאפשרו לקבלנים להתחיל לעבוד בשכונה. הבעיה היא שכל דבר פה נעשה טלאי על טלאי בלי שום מחשבה תחילה".

"זה שבעיר העתיקה יש רחובות צרים ואין מדרכות", מצטרף תושב נוסף לדברים, "זה ניתן להבין, אבל כאן מדובר בשכונה
שנבנתה בסך הכול לפני שבע שנים. זו הייתה אמורה להיות שכונה לדוגמה מבחינת התכנון. לילדים שלנו אין מדרכה ללכת בה. אם יהיה חיבור לשכונה החדשה, כמות המכוניות תגדל פי כמה, והילדים שלנו יהיו בסכנה. אם לא תהיה ברירה נפנה גם לבית המשפט. בלי פיתרון בטיחותי, המכוניות לא יעברו מפה".

עיריית צפת מסרה בתגובה: "התיק הנדון עבר ועדת בניין ערים ובה הוזמנו כל המתנגדים להציג את טענותיהם. לאחר שמיעת הצדדים ולאחר תיקון והגשה מחדש של היזם, אישרו חברי הועדה את התוכנית. באשר לסוגיית כביש הגישה, עיריית צפת בודקת יחד עם היזם אפשרות לפתרון שבו יורחב הכביש הנוכחי, במידה שהדבר לא יתאפשר, יחויב הקבלן למצוא פתרון תחבורתי מכיוון הגדוד השלישי. בכל מקרה העירייה תעדכן את התושבים בפתרונות שיוצעו".