צילום: אביהו שפירא כוונתה של חברת עמידר להעלות את שכר הדירה במעונות הסטודנטים בקרית שמונה ב-30 אחוז סוכלה בעקבות התערבותו של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ושל ח"כ ציון פיניאן, שהעלה את הנושא לדיון בוועדת הכספים של הכנסת.

ביום שלישי השבוע התקיימה ישיבת ועדת כספים של הכנסת, ועל סדר יומה היה דיון בכוונת חברת עמידר להעלות את שכר הדירה במעונות הסטודנטים בקרית שמונה, בהם מתגוררים סטודנטים ממכללת תל חי.

ח"כ פיניאן ביקר שבועיים קודם לכן במכללת תל חי, ובביקור דווח לו על כך שחברת עמידר מתכננת העלה של 30 אחוז בשכר הדירה. מדובר בבתי דירות של חברת עמידר, שהוסבו למעונות סטודנטים. עמידר היא בעלת הנכס, אך מכללת תל חי היא המפעילה של המעונות. בהסכם בין עמידר למכללת תל חי נקבע כי הסטודנטים יזכו להנחה של 30 אחוז בשכר הדירה, ובתמורה מכללת תל חי תדאג לתחזוקת המבנים ושיפוצם בהתאם לצורך. ההודעה של עמידר על העלאה של 30 אחוז שהתקבלה לפני חודש וחצי, הייתה חד צדדית ובניגוד להסכם.

במעונות הנמצאים ליד הבריכה האולימפית מתגוררים הסטודנטים במסלול הנדסאות. הם משלמים 700 שקל לחודש עבור חדר ליחיד, או 550 שקל עבור חדר זוגי. לטענתם גם המחיר הנוכחי גבוה יחסית לאיכות של הדירות: "אין לנו מזגנים ובקיץ זה נהיה פה כמו סאונה".

בבניין סמוך מספר אחד הסטודנטים: "הכול מחושב אצלנו עד הגרוש האחרון. ההוצאה החודשית הכוללת, על שכר לימוד, מחיה ושכירות מגיעה לסכום של 2,500 עד 3,000 שקל. קשה מאוד לעבוד תוך כדי הלימודים, כי המערכת עמוסה, לכן גם העלאה של 200 שקלים בשכר הדירה יכולה להיות קריטית מבחינתנו".

ח"כ פיניאן כאמור גויס לצורך המאבק, ולישיבה בכנסת זומנו מנכ"ל המכללה, יוסי מלכה, וחבר מועצת העיר קרית שמונה, יגאל בוזגלו. השניים כבר התכוננו למאבק לא קל, אבל כבר בתחילת הישיבה התברר כי משרד השיכון וחברת עמידר החליטו לסגת מתוכניתם, ושההנחה של 30 אחוז לא תבוטל.

"במקביל ליוזמה של ח"כ פיניאן להעלות את הנושא לדיון בוועדת הכספים, פעל המשרד לפיתוח הנגב והגליל מול משרד השיכון, והשיג את הסכמתו להשארת ההנחה לסטודנטים על כנה".

בעקבות ההישג, אמר בוזגלו: "הסטודנטים של מכללת תל חי מחזקים את הגליל ואת קרית שמונה, ותורמים רבות לאזור מבחינה חברתית וכלכלית, לכן אנו נחושים למנוע כל פגיעה בהם, ואנו שמחים שמשימתנו הושלמה בהצלחה".

מנכ"ל המכללה, יוסי מלכה, מוסיף: "פרט להודעה שהתקבלה בוועדה על ביטול הכוונה להעלות את שכר הדירה, הודיע גם נציג המשרד לפיתוח הנגב והגליל, כי הוא מתכוון לבדוק מדוע הסטודנטים המתגוררים בקרית שמונה לא זכאים להנחה בשכר דירה של 75 אחוז תמורת התנדבות של 6 שעות שבועיות למען הקהילה. זו החלטת ממשלה שהתקבלה כבר ב-2008 ומשום מה לא יושמה לגבי מכללת תל חי. אם הסטודנטים יזכו להנחה הזו, זו תהיה הקלה גדולה מאוד עבורם, בייחוד עבור אלה שכבר מתנדבים 4 שעות בפר"ח, ויצטרכו להוסיף רק שעתיים התנדבות נוספות כדי לקבל את ההנחה.

"אנחנו מתכוונים גם לפעול בנושא השכירות בקיבוצים עקב החלטת מינהל מקרקעי ישראל לא לאפשר שכירות למי שאינם חברי קיבוץ".

תגובת עמידר: "חברת עמידר מנהלת את הדיור הציבורי במדינת ישראל וממלאת את הנחיות משרד השיכון בגביית
התעריפים שנקבעים על ידי המשרד".

תגובת משרד השיכון: "בהמשך לדיון בוועדת הכספים של הכנסת החליט משרד הבינוי והשיכון להקפיא את העדכונים של שכר הדירה, ולא יבוצעו שינויים חד צדדיים בו. זאת, למרות קיומה של החלטת וועדת מחירים משנת 2004 להעלאת שכר דירה למוסדות ולבטל את הנחת אחזקה עצמית שניתנה במשך שנים".