צילום: יורם כהן מנהל מחלקת הכשרות במועצה הדתית בטבריה, הרב רפאל כהן, יוצא לאחרונה נגד אוכלוסיית הרוכלים הערביים בעיר. השבוע פרסם מכתב החרמה שמוען לתושבי העיר, ובו הוא מזהיר אותם מפני הרוכלים הגויים, שלדבריו מוכרים לתושבים סחורה גנובה במחירים אטרקטיביים.

תופעת הרוכלות מתקיימת בעיר טבריה כבר תקופה ארוכה. הריכוז הגבוה של הרוכלים, רובם בני מיעוטים, נמצא במרכז העיר התחתית בטבריה או באזור טבריה עילית, בשיכונים ג' וד'. הרוכלים עוברים עם שקיות ניילון שחורות שבהן מוצרי חשמל וטיפוח ומציעים את מרכולתם בפני העוברים והשבים. בדרך כלל, הם מוכרים את המוצרים במחירי עלות נמוכים מהרגיל ובכך 'שוברים את השוק'.

"ביום שישי האחרון בשעת צהריים", מספר תושב שיכון ג', אבנר דסי, "הגיע צעיר ערבי אל מפתן ביתי והציע לי מכונת גילוח בשלושים שקלים בלבד. סירבתי וביקשתי ממנו לא להגיע אל השכונה יותר".

הרב רפאל כהן החליט כאמור להתגייס נגד אותם רוכלים. על כן, שיגר הרב מכתב הפונה אל הציבור בבקשה להחרים
את ה'גויים' כלשונו ולא יתייחסו אליהם. יתרה מזאת, ציין הרב כהן כי לטענתו, פעילות הרוכלות המתקיימת בעיר פוגעת בפרנסתם של שאר בעלי העסקים בכך שהם אינם יכולים להתחרות בעליות הנמוכות שמציעים אותם רוכלים, "אני מאמין שהציבור יהיה ער לנושא. אין ספק כי אם נשתף עימם פעולה נפגע בפרנסה של בעלי העסקים היהודים בעיר".

בעל עסק למוצרי חשמל אלקטרוניקה ברחוב הגליל הוסיף: "אנחנו לא מתחרים עם אותם רוכלים, אולם לעיתים אני שומע מלקוחות שקנו את אותו מוצר שאני מוכר בחנות בחצי מחיר ממה שאני מציע".