צילום: אביהו שפירא ברחבי קרית שמונה הוקמו בשנים האחרונות כמה מתקני שילוט שעליהם מפורסמים עסקים שונים. אלא שמתקנים אלו הוקמו על יד תושב העיר ללא אישור של העירייה וללא מכרז כפי שמחייב החוק.

מתקנים אלה נמצאים למשל בצומת מצודות מול קניון נחמיה, בצומת רסקו, מול מלון הצפון בצד המזרחי של שדרות תל חי. בצומת רח' סיני על המבנה של החברה הכלכלית, וליד בניין מכבי האש.

היוזם של הקמת השלטים האלה הוא תושב העיר בשם אילן חקון. על פי דיווח של גורם המעורה בנעשה בעירייה, חקון לא קיבל אישור מראש להצבת השלטים. הגורם טוען שהוא החליט על דעת עצמו להציב אותם במקומות האלה. הוא אמנם משלם עבורם אגרת שילוט, אבל הוא לא שילם עבור רכישת הזכות להציב במקום שלט.

מבחינת הנוהל, העירייה היא זו שאמורה להחליט באיזה מקומות ניתן להציב שלטי פרסום. לאחר מכן העירייה צריכה להוציא מכרז שבו יזמים קונים את הזכות להציב את השלטים במקומות האלה. המחיר שיכולה העירייה להשיג במכרז כזה תלוי כמובן באטרקטיביות של המקום בו אמור השלט להיות מוצב. לאחר שנקבע זוכה, הוא מקים את מתקן השילוט, ויכול להציב בו שלט עבור העסק שלו, או עבור עסקים אחרים להם הוא משכיר את שטח הפרסום. פרט לתשלום עבור הזכות להציב שלט, בעל השלט משלם גם אגרה שנתית קבועה.

לטענת גורם בעירייה, חקון כאמור לא עבר את התהליך הזה, ולכן הרווח שהוא עושה על השלטים גדול יחסית.

לדברי אותו מקור בעירייה חקון למעשה השתלט על תחום השילוט בעיר, משום שאף יזם אחר לא מעז לעשות את מה שחקון עשה. "יש כאן פגיעה בנוהל, פגיעה בתחרות ההוגנת, ופגיעה בנוף העירוני", מוסיף המקור. "לא יתכן שאדם פרטי ייקח את החוק לידיים. העירייה צריכה לעשות סדר, ולהסיר את כל השלטים שהוצבו ללא היתר. לאחר מכן להוציא מכרזים ולדאוג לכך שרק מי שזכה ושילם כחוק, יוכל להציב שלטים".

בעיריית קרית שמונה לא מתכחשים לכך שיש בעיה, ובתגובת העירייה נאמר: "ברחבי העיר מוצבים שלטי פרסום מסחריים בשטחים ציבוריים מזה מספר שנים. בימים אלה, פועלת העירייה כדי לקדם תוכנית שילוט ברחבי העיר, אשר תאפשר לבעלי העסקים בעיר לפרסם את עסקיהם בצורה יעילה ונוחה, ולעירייה היא תאפשר לגבות הכנסות מהשכרה של שטחי פרסום מסחריים במקומות ציבוריים. העירייה מדגישה כי כל הפירמות המפרסמות מחויבות באגרות בהתאם לחוקי העזר, ונעשית גבייה של האגרות. אנו מאמינים כי סוגיית השילוט המסחרי בשטחים הציבוריים תוסדר בתקופה הקרובה".

את תגובת אילן חקון לא ניתן היה להשיג עד לפרסום הכתבה.