צילום: אביהו שפירא חברי מועצת העיר החרדיים בצפת עשו יד אחת ומנעו אישור של הסבת שטח לטובת מכללת צפת. תוכנית הגידול של המכללה נתקלת כעת בהתנגדות עיקשת של החרדים, שרוצים להוציא את המכללה מהעיר. במכתב ששלחו אותם חברי מועצה לראש העיר הם מביאים נימוקים כבדי משקל.

ביום ראשון האחרון התקיימה ישיבת מליאה בעיריית צפת, אבל עוד קודם לישיבה הזו התקיימה ישיבה של הנהלת העירייה וראש העירייה, אילן שוחט, נתקל לראשונה בהתנגדות מאסיבית למהלך שיזם דווקא מקרב חברי הקואליציה שלו. על הפרק עמד שינוי ייעוד של שטח בקרבת מכללת צפת אותו התכוונה המכללה לנצל לצורך התרחבותה. הוויכוח בהנהלה היה נוקב והטונים גבוהים, ובסופו הבין שוחט כי לא יצליח להעביר את הצעת ההחלטה שתכנן, ולכן הוריד אותה מסדר היום של ישיבת המליאה.

שוחט אולי חשב עד כה שהחרדים יסתפקו בליטרת הבשר שלהם ולא ייאבקו בעניינים עקרוניים, אבל סוגיית המכללה קוממה אותם וגרמה להם להתנגד כאיש אחד. ההתנגדות למדיניותו של שוחט בנושא המכללה, גרמה להפצת כרוזי שטנה נגד ראש העירייה בסמטאותיה החרדיות של צפת, חברי מועצת העיר החרדיים יצאו כנגד גילויי שטנה אלה, וגם בישיבת מועצת העיר הם גינו את התופעה.

אבל ההתייצבות של חברי המועצה החרדיים לצד שוחט בנוגע לכרוזים, לא מנעה מהם להציג בפניו עמדה בלתי מתפשרת בנוגע להמשך התרחבות מכללת צפת. חברי המועצה החרדיים העבירו מכתב לאילן שוחט ובו הם מנמקים את התנגדותם להישארותה של המכללה במיקומה הנוכחי, ומציעים להעביר אותה לאזור בו אמור להיות מוקם בית הספר לרפואה.

טלאי על טלאי
כאמור הנימוקים שמביאים חברי המועצה החרדיים כלל לא קשורים לעניין נוכחותם של הסטודנטים הערבים בעיר. "אנו סבורים כי יהיה זה ראוי ונכון להכין תוכנית מקיפה להעתקת מכללת צפת על כל מבניה לקמפוס אחד, שיכיל את כל המבנים והשירותים הנדרשים לתפקוד המכללה הגדלה והמתפתחת בצורה הולמת וראויה שתשרת אל נכון את מטרותינו לקידום מעמדה של העיר צפת", כתבו חברי המועצה.

סגן ראש העירייה, הרב פנחס קליך מאגודת ישראל, טוען כי הוא מחזיק בעמדה זו כבר זמן רב, והביע אותה בפורומים המתאימים בעבר. "הוזמנתי פעם לשיחה עם נשיא המכללה, פרופ' קלרמן, והסברתי לו את עמדתי, אולם לא נראה לי שהוא השתכנע. כשראש העירייה, אילן שוחט, נכנס לתפקידו הוא קיים את ישיבת מועצת העיר הראשונה במכללת צפת. גם בפורום הזה חזרתי על עמדתי שיש להעתיק את המכללה לקמפוס חדש בשולי העיר.

"המכללה הזו נבנתה טלאי על טלאי, המבנים אינם מתאימים ואינם ראויים למכללה מודרנית. כל הכניסה למרכז העיר פקוקה בגלל כמויות גדולות של מכוניות של סטודנטים ומרצים שתופסות כל מקום חנייה. כל המכללות שאני מכיר ברחבי הארץ ניבנו בשולי הערים, בקמפוסים מסודרים ורחבי ידיים, אין סיבה שצפת תהיה יוצאת דופן בעניין זה".

התיירות נפגעת
בהתייחסות קודמת של הנהלת המכללה לשאלת העתקתה לאתר אחר, טענה ההנהלה כי זו תוכנית לא ריאלית מבחינה כלכלית. חבר מועצת העיר מטעם חב"ד, משה אוחיון, טוען שזו טענה חסרת בסיס. "הם משקיעים היום הון עתק במבנים חדשים, ורוכשים קרקעות יקרות מאוד במרכז העיר. ישנם יזמים שיהיו מוכנים לשלם עבור הקרקע והמבנים של המכללה סכומי כסף שיספיקו לבניית קמפוס חדש שיענה על כל הצרכים".

חברי המועצה סבורים כי חיי המסחר והתיירות בעיר יוצאים נפסדים מנוכחות המכללה. במכתבם הם מוסיפים: "העומס והדוחק במקומות חנייה באזור המרכזי של העיר מונעים מימוש מטרה חשובה ומרכזית לא פחות של העיר צפת, והפוטנציאל האדיר הטמון בה, והוא – נושא התיירות. מיקום המכללה במקומה הנוכחי, וכפועל יוצא, העדר מקומות חנייה למבקרים ותיירים, גורם לעומס שאיננו 'מסביר פנים' והופך את הביקור למטרד ולמייגע".

עיריית צפת: "מועצת העיר רואה במכללה כמנוע צמיחה וגורם חיובי לכלכת העיר אך מדגישה כי קיימת בעיה עם מיקומה
בלב העיר העתיקה ובנקודות חיכוך עם ציבור שומר מצוות. כמו כן הדגשה סוגיית הצפיפות ובעיית חניה קשה הפוגעת במסחר העירוני. מועצת העיר החליטה להקצות שטח עתידי בסמוך למתחם בית הספר לרפואה העתידי שיקום ולא תאפשר הקצאת שטחים ומבנים בעתיד במתחם רחוב ירושלים. אחד הנושאים שהיו אמורים להעלות לדיון (באמצעות עיריית צפת-מגיש התוכנית) היה שינוי יעוד לשטחים בבעלות העירייה, אך מכוון שרישום הנושא ומספור החלקות לא נרשם כראוי יעלה הנושא לאחר תיקון בישיבות הקרובות".

מכללת צפת: "לאחר שיופץ פרוטוקול ישיבת מועצת עיריית צפת בנושא, תלמד אותו המכללה האקדמית צפת ותתייחס בהתאם".