ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן המופעלת על ידי אסותא הגיעה היום (א') לחצור הגלילית וצפת. הניידת מאפשרת נגישות גבוהה יותר לבדיקות הממוגרפיה, ובכך מסייעת לגילוי מוקדם של סרטן השד ולהפחתת אחוזי התמותה.

הניידת, שפועלת בשיתוף עם קופות החולים השונות, תגיע לחצור הגלילית וצפת החל מהיום (א') ועד ה-30 בנובמבר וב-1 בדצמבר ותעמוד בתאריכים אלו לרשות מבוטחי קופת חולים כללית לאומית ומכבי. תורים ניתן לקבוע בסניף קופת החולים המקומי.

הניידת פועלת מזה 8 שנים במסגרת התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ומופעלת בשיתוף בי"ח אסותא, משרד הבריאות וקופות החולים, כאמור.

לדבריה של מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, "הניידת מגיעה ללמעלה מ- 100 יישובים שונים, ושוהה בכל מקום מספר ימים או שבועות בהתאם לכמות הנשים. מחקרים מעידים על כך שנגישות גבוהה יותר אל בדיקת הממוגרפיה, יחד עם פעילות הסברתית, מעלה באופן משמעותי את שיעור ההיענות של הנשים, אשר בתורו מוביל להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל".

פרויקט ניידת הממוגרפיה מתקיים בישובים מרוחקים ובמגזרים באוכלוסייה בהם ההיענות נמוכה לבדיקת ממוגרפיה
ומטרתה לצמצם פערים בהיענות לבדיקה שבכוחה להציל חיים, גם בקרב נשים המתגוררות בעיירות פיתוח, עולות חדשות, נשים בכפרים הערביים ועוד.

לדבריה של ד"ר אירנה ז'יבליוק, אונקולוגית ומנהלת היחידה לאשפוז יום אונקולוגי באסותא: "מומלץ לכל אישה מעל גיל 50 להיבדק בתדירות של אחת לשנתיים, כשלמעשה בדיקה תקופתית זו מסייעת לנו לאתר ממצאים חשודים בשלב מוקדם ובכך להגדיל משמעותית את סיכויי ההחלמה. ניידת הממוגרפיה מאפשרת לנשים לבצע את הבדיקה מצילת החיים קרוב לביתם ובכך מגדילה את מספר הנשים הניגשות לבצע את הבדיקה".

למעלה מ- 10,000 נשים מבצעות מדי שנה את הבדיקה בניידת המגיעה עד לעיר מגוריהן. הבדיקה ניתנת ללא תשלום לחברות קופות החולים מכבי, כללית ולאומית, העומדות בקריטריונים של סל הבריאות: נשים שחצו את גיל 50 (פעם בשנתיים) או לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, כגון נשים בנות 40 ומעלה שיש להן אם או אחות שחלו בסרטן השד (פעם בשנה).