צילום: אביהו שפירא אורטל אבן חיים (30) מחצור הגלילית, אם חד הורית לשתי ילדות, סובלת מנכות ואינה עובדת. משרד השיכון אישר לה דירת שני חדרים בלבד, אבל בחצור אין דירות פנויות מהסוג הזה, לכן היא נאלצת לגור אצל הוריה עם שתי הבנות בחדר אחד קטן.

משרד השיכון קבע קריטריונים לזכאות לדיור ציבורי, אבל לא פעם קורה שהקריטריונים אינם מתאימים למציאות בשטח. אורטל אבן חיים סובלת מנכות 23 אחוז של משרד הביטחון עקב תאונה שקרתה לה בזמן השירות הצבאי. מאז התדרדר מצבה הבריאותי. היא עברה שני ניתוחי גב, וסובלת ממחלת הפיברומיאלגיה. כיום היא מתקיימת מקצבת נכות חלקית של משרד הביטחון, ומדמי מזונות שמעביר אליה אבי שתי בנותיה. בסך הכול מדובר בסכום של 3,000 שקל בקירוב.

אבן חיים פנתה למשרד השיכון באמצעות חברת עמידר, על מנת שיאשרו לה זכאות לדיור ציבורי. ב-6.7.2010 היא קיבלה אישור זכאות לדיור ציבורי ממשרד השיכון. ונאמר לה שהיא תקבל דירה ברגע שיגיע תורה. אבל אבן חיים אינה יכולה לחכות. "אני גרה כיום אצל ההורים עם שתי הבנות בחדר אחד", היא אומרת בכאב. "אין לנו מקום לכלום. כל הציוד שהיה לי מונח במקלט. אין לי ולבנות שלי פרטיות. המצב הזה יוצר מתחים בלתי נסבלים".

אבן חיים לא הבינה כיצד יש מצב שבו דירות עמידר בחצור הגלילית עומדות ריקות, ואילו היא לא מקבלת דירה למרות שהיא זכאית. מנהלת סניף עמידר המקומי אמרה לה שהאישור שהיא קיבלה מתייחס לדירת שני חדרים, וכאלה אין בחצור הגלילית.

אבן חיים פנתה לעזרת המועצה המקומית. ראש המועצה, שמעון סוויסה, התערב באופן אישי בנושא וגם מנהלת אגף הרווחה חדווה כרסנטי כתבה מכתב למשרד השיכון ובו הסבירה את חומרת המצב. אבל עד כה לא אושרה לה דירה. "משרד השיכון קובע את הזכאות", אומרת אבן חיים. "אבל הם לא יודעים כמה דירות פנויות בפועל, כי רק מנהלת עמידר נמצאת בשטח, והיא אפילו לא טרחה להעביר את כל המסמכים הרפואיים שהבאתי לה. יש אנשים שקיבלו דירות והם אינם גרים בהן, ואני יודעת בדיוק היכן נמצאות הדירות האלה".

תגובת משרד השיכון: "למשרדנו מחסור חמור בדירות שיכון ציבורי, זאת מול תור ארוך של זכאים שאושרו לפיתרון דיורי זה
וממתינים שנים בתור לקבלו. נוכח המחסור מאושרות דירות אלה בראש ובראשונה למשפחות גדולות עם 3 ילדים ויותר, המתקיימות מקצבאות קיום מהמוסד לביטוח לאומי. גב' בן חיים הנה חד הורית ל-2 ילדים, אינה מתקיימת מקצבאות הביטוח הלאומי. למרות זאת, ולפנים משורת הדין, אושרה לדירה בשיכון הציבורי בוועדת חריגים של משרדנו בישיבתה מיום 14/2/2010. כאשר תתפנה דירה המתאימה לצריכה תוצע לה לפי התור. מיקומה בתור (ללא הממתינים לדירות בקומה נמוכה) נכון להיום הנו 6.

באפשרותה לבחון זכאותה לסיוע בשכר דירה ממשרדנו כפי שניתן לכל המשפחות החד הוריות במצבה. גב' אבן חיים בוחרת לא להשתמש במסלול סיוע זה משיקוליה האישיים (מתגוררת אצל ההורים). לצערנו, ועם כל ההבנה למצבה, אין באפשרות משרדנו לסייע".