צילום: אביהו שפירא בחודש האחרון סופגת מכללת צפת ביקורת נוקבת מצד רבני העיר, בכל הנוגע למיקומה הנוכחי ולסטודנטים הערבים הלומדים בה. השבוע החליט נשיא המכללה, פרופ' אהרון קלרמן לשים סוף לדברים.

לפני קצת יותר מחודש הותקפו סטודנטים ערבים ממכללת צפת בדרכם לביתם בעיר העתיקה. האירוע הזה הציף לפתע מתיחות חדשה בין החוגים החרדיים בעיר לבין מכללת צפת. ההתבטאויות הקשות של רב העיר, שמואל אליהו נגד המשך מגוריהם של סטודנטים ערבים בעיר, חיממו את האווירה ויצרו מצב שבו הציבור החרדי ונציגיו במועצת העיר התאחדו כנגד המכללה, והשמיעו לראשונה בקול רם וברור את עמדתם על פיה המכללה צריכה להעתיק את מקומה אל אתר חדש בשולי העיר.

הדרישה להעתקת מקומה של המכללה אינה חדשה, אולם רק לאחרונה קיבלה ביטוי פומבי. סגן ראש העירייה, הרב פנחס קליך, הביע את עמדתו נגד המשך שהייתה של המכללה במיקומה הנוכחי בפורומים שונים, והוא העלה שני נימוקים מרכזיים. הנימוק הראשון הוא בעיית החנייה והצפיפות שהמכללה יוצרת בכניסה למרכז העיר. לדברי הרב המציאות הזו פוגעת הן בתיירות והן במסחר.

הנימוק השני הוא נוכחותם של הסטודנטים הערבים בעיר. לדבריו, נוכחותם של אלה בקרבה לאוכלוסיה חרדית יוצרת מתחים, וגורמת להורים חרדים רבים חשש שמא בנותיהם יצאו לתרבות רעה כתוצאה מכך.

ההתנגדות של הציבור החרדי ונציגיו כבר גבתה מחיר מסוים מהמכללה, כאשר לפני כשבועיים טרפדו חברי מועצת העיר החרדים, אישור של שינוי ייעוד לשטח שבו המכללה ביקשה להסדיר חוקיותם של מבנים אשר בשימושה. המהלך הזה העלה את החשש שבעתיד, בכל פעם שהמכללה תרצה לקדם נושא מסוים במועצת העיר, או בוועדה לתכנון ובנייה, היא תיתקל בהתנגדות והדבר יקשה מאוד על תוכניות הפיתוח שלה, ועל התרחבותה העתידית.

מכללת צפת ממוקמת כיום בשני צידיו של רחוב ירושלים. בנוסף לכך היא מחזיקה ברחבי העיר בניינים שמרוחקים מן הקמפוס המרכזי. באחד מהם מופעל גם מסלול לימודי לאברכים חרדים בכלכלה ומנהל עסקים, והוא מופרד לחלוטין מהמכללה עצמה. המכללה צמחה באופן אקראי לתוך בניינים שהיו זמינים להשכרה או לרכישה, אבל לא בהכרח מתאימים לייעודם.

האם ניתן בכלל להפעיל מכללה באופן סביר בבניינים מיושנים, שלא בנויים באופן ייעודי לפעילות אקדמית?
"המבנים שלנו אכן שימשו בעבר לייעודים אחרים. אמנם אלה לא מבנים מודרניים ונוחים במיוחד, אבל יש בהם אווירה מיוחדת שהיא חלק מהאופי העירוני של צפת. בקרוב נתחיל בבניית מבנה חדש שיכיל אודיטוריומים שחסרים לנו וחנות ספרים. כיום לומדים אצלנו 2,230 סטודנטים לתואר ראשון, 350 במכינות, ו-100 בתעודת הוראה. אנו נגדל לכל היותר עד 3,000 סטודנטים לתואר ראשון, ושאר הגידול יהיה לתואר שני, כך שבכל מקרה לא נגדל מעבר ל-3,500 סטודנטים. תוכנית הבינוי שלנו תספיק לצרכים".

תגובת עיריית צפת: "עיריית צפת רואה במכללה כמנוע צמיחה וגורם חיובי לכלכלת העיר. יחד עם זאת קיימת בעיה עם מיקומה בלב העיר העתיקה, ובנקודות חיכוך עם ציבור שומר מצוות. כמו כן קיימת סוגיית הצפיפות ובעיית חניה קשה הפוגעת במסחר העירוני. מועצת העיר החליטה להקצות שטח עתידי בסמוך למתחם בית הספר לרפואה העתידי שיקום, ולא תאפשר הקצאת שטחים ומבנים בעתיד במתחם רחוב ירושלים".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה'