צילום: index open בתיכון 'נופרים בגליל' בטבריה מאוד רוצים לטפח את הקשר בין כלבים לתלמידים. איך עושים זאת? מלמדים את התלמידים לאלף כלבים. תוכנית ההשערה זו מוצעת לתלמידי כיתות י' בבית הספר והיא נולדה בשיתוף עם כלביית אפיקים.

במסגרת התוכנית יחשפו התלמידים לעולם הכלב ויעברו שיעורי אילוף וכלבנות בתוך הכיתות. המטרה העיקרית היא לחשוף את התלמידים לעולם הכלב תוך התמקדות באילוף כלבים, אילוף לנחיה, אילוף ליחידות הצבא והמשטרה ועוד.

במהלך השיעורים ילמדו התלמידים חומר עיוני לצד אילוף ועבודה מעשית. נושאי הלימוד עוסקים בהכרת מקור הכלב מהזאב והבנת ההתנהגות בלהקה, לימודי האנטומיה והפיזיולוגיה של הכלב, תזונה וכן בריאות וטיפולי עזרה ראשונה לכלבים ולאנשים.

במשך השנה מתקיימים מבחנים שבהם הנערים חייבים להתייחס לקבוצה ולכלב על מנת להשיג תוצאות. מגוון הנושאים בתוכנית, יעניק לתלמידים טעימות קטנות מהמקצוע המאפשרות להם להגיע לארבע שעות כלבנות שבועיות ולהתאהב במקצוע.

תלמידי התוכנית מקבלים ידע והכשרה אשר יכולים לסייע להם להשתלב ביחידת 'עוקץ' וביחידות כלבניות אחרות. בתוכנית שיצאה השבוע לדרך לומדים 15 תלמידים, כאשר השיעורים מתקיימים פעם בשבוע בהדרכה של שני מאלפים מוסמכים. המיוחד הוא שהשיעור מתרחש בכיתה כשהכלבים נמצאים בתוך הכיתות, שומרים על הנהלים יושבים בשקט ומגיבים רק לפקודות שנאמרות להם.

מנהלת בית הספר, בר שיף: "פתחנו את התוכנית מתוך הכרה בפוטנציאל החינוכי העצום הגלום בקשר שבין התלמידים והכלבים. התוכנית מעניקה לתלמידים הזדמנות נהדרת לפתח את המשמעת העצמית, לשמר את נקודות החוזק שלהם ולפתח את הביטחון העצמי וכמובן ללמוד על עולמם של הכלבים, אשר מעניקים אהבה ללא תנאי".

שייף הדגישה כי בשנת הלימודים הבאה תפתח בבית הספר תוכנית לימודים חדשה. "התוכנית החדשה היא חלק מהגישה
הרב תחומית של בית הספר וקבוצת עמל, אשר מחייבת אותנו לפתח מערכים חינוכיים ופדגוגים חדשים ומגוונים, ולהעניק לתלמידים אופציות חדשות ומעניינות בנושאים שונים", הסבירה המנהלת. "כחלק ממטרה זו אנו מתכוונים לפתוח בשנה הבאה מגמה חדשה וייחודית, המשלבת הוראת הביולוגיה וטיפול בבעלי חיים, אשר תפתח צוהר בפני התלמידים שמעוניינים לשרת ביחידות הכלבנות של צה"ל והמשטרה".