צילום: מלך גרסטל בשבוע שעבר התקיימה הפגנה סוערת מול בניין עיריית צפת של אימהות וילדים שמחו על העדר גני שעשועים בעיר העתיקה. בהפגנה שהתקיימה לפני חצי שנה, ראש העירייה הבטיח פיתרון ולא קיים.

במהלך חודש יוני השנה התקיימה מול בניין עיריית צפת הפגנה של אימהות וילדים שדרשו הקמת גני שעשועים במרחב העיר העתיקה. הם מחו על כך שבכל האזור הזה אין אפילו מתקן שעשועים אחד לרפואה.

ראש העירייה, אילן שוחט, יצא אז אל המפגינים ואמר את הדברים הבאים: "אני מאוד מעריך את היוזמה שלכם. אני גם מודע למצוקה שלכם בנושא הזה. זו בעיה של שנים, ואנחנו מנסים כעת לתת מענה טוב ויסודי. היינו יכולים לשים כמה מתקנים כדי לומר הנה יש, אבל אנחנו לא עובדים בשיטת החפיף. אני כראש עירייה לא מוכן לקחת אחריות על מתקן לא בטיחותי. לכן אנו פועלים בתוכנית מסודרת, ונשלים את הקמת מתקני שעשועים גם בעיר העתיקה".

ראש העירייה התחייב שעד סוף אוקטובר יושלמו העבודות. העירייה גם שיתפה פעולה עם ועד של אימהות מהעיר העתיקה. התקיימו מספר פגישות עם רכז הפרויקטים של העירייה, יעקב חדד, ואדריכלית נוף שנשכרה לצורך הפרויקט. אותרו לפחות חמישה מקומות בהם ניתן להקים גני שעשועים, ונראה כי העניינים קרובים לפיתרון. אבל אז הכול נעצר.

לפני חודשיים התקיימה פגישה של ועד האימהות עם ראש העירייה. "בפגישה שוחט הסביר שיש כל מיני בעיות עם מפעל הפיס, ועם החברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי שאמורה להוציא מכרז", סיפרה השבוע אלישבע מירוויס. "ביקשנו תאריך התחלת עבודות ושוחט אמר שב-25 בנובמבר יתחילו עבודות ברחבה של הגן הקסום. התאריך הזה עבר ושום דבר לא קרה. הגענו למסקנה שאין ברירה אלא להפגין".

ההפגנה השבוע הייתה סוערת מקודמתה. במשך שעה וחצי צעקו המפגינים לשוחט לרדת אליהם, אבל הוא נשאר במשרדו.
המפגינים גם חסמו את רחוב ירושלים למשך חצי שעה, עד שהגיעה המשטרה וביקשה מהם לפנות את הציר. "עלינו כמה נציגים ללשכת ראש העיר", מספרת מירוויס. "שוחט היה כעוס. הוא טען שאנחנו לא מעריכות את המאמצים שהוא עושה. אחר כך הוא ירד למטה, והסכים לדבר והסביר למפגינים שיש קשיים.

"אחת המפגינות צעקה, 'ניפגש בבחירות', זה לא מצא חן בעיני שוחט, והוא הסתלק למכוניתו, כשהילדים רודפים אחריו ומכים במכונית המתרחקת. נשארנו בלי תשובות ברורות, ובלי מקום שבו הילדים שלנו יוכלו לשחק".

תגובת עיריית צפת: "עיריית צפת מבינה מאוד לליבם של אותם הורים וילדים ואף מחזקת את ידם במאבק צודק ועקרוני. בעריית צפת ממשיכים לפעול במרץ רב לקידום גני משחקים בעיר העתיקה ובכל רחבי העיר בכך נתקן עוול של שנים.בעירייה מאמינים כי המועד לכך קרוב ומעדיפים לא לנקוב בלוח זמנים".