צילום: הרצל יוסף ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, נפגש עם מנכ"ל מד"א, אלי בין, בניסיון לפתור את בעיית החוב למד"א על שירותי הנט"ן. בינתיים העירייה התחייבה להעביר 180 אלף שקל ובמקביל נבדקת האפשרות לחייב את מד"א בארנונה לעסקים, ובכך להתקזז על שארית החוב.

ביום חמישי בשבוע שעבר נפגש מלכה עם חבר הכנסת ציון פיניאן, ועם מנכ"ל מדא, אלי בין, ודן עמם בבעיית החוב למד"א. מדובר בחוב של 360,000 שקל שהעירייה אמורה לשלם עבור שירותי נט"ן (ניידת טיפול נמרץ) שמד"א מתפעל.

על פי ההסכמים עם מד"א, כל הרשויות באזור אמורות לתת את חלקן לכיסוי הוצאות הנט"ן. הבעיה של עיריית קרית שמונה היא שבמסגרת תוכנית ההבראה, אסור לה להקצות כסף לתמיכות בגופים חיצוניים. במקרה של מד"א מדובר בהקצאה של 220,000 שקל כל שנה. מבחינת מד"א ההגדרות של תוכנית ההבראה לא משנות. הם נותנים שירות, והם צריכים לקבל מימון עבורו, והם גם הגישו תביעה משפטית נגד העירייה מאחר וההקצבה לא הועברה אליהם.

נכון להיום ישנה אי בהירות לגבי הנט"ן. האם זה תמיכה של העירייה, או האם זה תשלום עבור שירות. אם זה תמיכה אז העירייה לא יכולה להעביר, ואם זה שירות, אז אין מניעה שהעירייה תשלם בעד השירות שהיא מקבלת.

אבל העירייה לא ששה להיפרד מסכום של מאות אלפי שקלים, ונכון לימים אלה מתבצעת בדיקה משפטית בנוגע לתשלום
דמי הארנונה של הבניין שבו שוכן סניף מד"א. גם כאן יש בעיה של הגדרה, והשאלה היא האם לסווג את סניף מד"א בארנונה למגורים, לעסקים, או למרפאות. הקושי הוא שאין בצו הארנונה הגדרה מדויקת, וכל עירייה מחליטה באופן עצמאי. אם עיריית קרית שמונה תצליח לחייב את מד"א בתעריף של עסקים, הרי שהתשלום עבור הארנונה יהיה בהיקף דומה לזה שהעירייה חייבת למד"א עבור הנט"ן, והסכומים יקזזו זה את זה. במהלך השבועות האחרונים התקיימו מגעים בין גזבר העירייה לגזבר מד"א בניסיון למצוא מוצא, אך לא הייתה שום פריצת דרך.

"אני מאמין שגם במד"א לא רוצים להיכנס לעימות, ותימצא פשרה מכובדת", אמר השבוע ראש העירייה, ניסים מלכה. מלכה מקווה לפשרה, אבל בינתיים יש הליך משפטי, ויש איום של מד"א להוציא את הנט"ן מהעיר. לכן נפגש מלכה עם מנכ"ל מד"א ועם ח"כ פיניאן. בפגישה סוכם שהעירייה תשלם 180,000 שקל עבור שירותי הנט"ן, וסכום זהה ינסה ח"כ פיניאן להשיג במסגרת פעילותו בוועדת הכספים.