צילום: שאול גולן אליפות דיג הקרפיונים הבינלאומית של ישראל שאמורה להתקיים בכנרת ב-16 בינואר בסכנת ביטול. משרד החקלאות אסר לקיים דיג בכנרת החל מיומה הראשון של שנת 2011. השבוע פנו מארגני התחרות שנערכת מדי שנה בישראל לח"כ ציון פיניאן, שהבטיח לסייע.

מדי שנה נערכת אליפות דיג הקרפיונים הבינלאומית באגם הכנרת. האליפות נקראת 'קרפיון הגליל', ובארבע השנים האחרונות היא מתקיימת ביוזמת עמותת 'ישראפיש' לדיג ובמסגרתה מגיעים צוותים ממדינות שונות לתחרות דיג ספורטיבי שכולל 114 שעות דיג רצופות, יום ולילה, בשלושה חופים במערב הכינרת כאשר הקבוצה שדגה הכי הרבה על פי משקל זוכה בתחרות.

הקרפיונים העולים בחכה מקבלים טיפול רפואי, נשקלים, וחוזרים מיד לכנרת, כך שאוכלוסיית הדגים לא נפגעת כלל. למרות זאת, במשרד החקלאות לא התירו לעמותה לקיים את התחרות השנה, שאמורה להתקיים ב-16 לינואר, מכיוון שהכנרת אסורה לדיג החל מהראשון בינואר 2011, כפי שהודיע משרד החקלאות בתחילת חודש נובמבר. הסיבה לכך נובעת מהרצון להגדיל את כמות הדגים המועטה באגם.

חברי המשלחות מחו"ל שכבר הזמינו חדרי אירוח בבתי המלון, יאלצו לחזור הביתה ומארגני התחרות, שדווקא חרטו על דגלם את השמירה על הסביבה לא מבינים את ההחלטה. אנדריי מאזלין יו"ר העמותה סיפר השבוע: "התחרות מסייעת לנו לחשוף את פניה היפים של ישראל לחובבי דיג מכל העולם. אני לא מבין את ההחלטה, הרי אנחנו מחזירים את הדגים מייד לינרת ולא לוקחים אותם".

בניסיון נואש אחרון כדי לשנות את החלטת משרד החקלאות פנתה השבוע העמותה לח"כ ציון פיניאן, מי שמונה לתווך בין
דייגי הכנרת הקבועים לבין משרד האוצר. ,החלו להגיע אליי פניות של דייגים חובבנים המוחים על כך שגם דייג חובבני לא יותר בכנרת ובעצם מחסלים כאן ענף ספורט שלם", סיפר פינאן. "השבוע נפגשתי עם נציגי העמותה והתרשמתי כי זו תחרות ראויה לציון, מגיעים מתחרים מכל העולם כבר שנה חמישית ברציפות. התחרות אינה מזיקה לדגה מכיוון שבתום הדייג הדגים מוחזרים לכנרת, ויש לעודד את הנושא מכיוון שהדיג הוא לצורך ספורט בלבד. אעשה הכול על מנת שימשיכו לעסוק בספורט".

תגובת משרד החקלאות: "הנושא טרם נסגר סופית. עמותת "ישראפיש" קיבלה ממשרד החקלאות אלטרנטיבות לקיום התחרות במאגרי מים חלופיים, ואף הוצעו לעמותה עזרה וסיוע לארגון התחרות במקום חלופי".